Çevreyi "Kurtarma" İşi Gerçekten de Çöplere Kaldı

E. Seda KAYIM / 11 Haziran 2010


"Çevre bilinci" temasını faaliyetlerinin konseptsel omurgası haline getiren tasarımcıların haşır neşir olmaktan en büyük keyif aldığı malzemelerden biri, hiç şüphesiz "çöp". Şimdiye dek heykeller, uçak ve hatta bir ada inşa etmek üzere kullanılması önerilen çöpler, ilk kez bir otel yapısı gerçekleştirmek için kullanıldı. Hem de Roma'nın kalbinde konumlanan ve ünlüleri ağırlayan bir otel…
Çevreciler tarafından yürütülen bir kampanya sonucunda Corona sponsorluğunda ve Alman tasarımcı HA Schult'un tasarımı üzerinden gerçekleştirilen "çöp otel", M.S. 2. yüzyıla tarihlenen Castel Sant'Angelo'nun hemen yakınında, Tiber Nehri sahilinde konumlanıyor.

Avrupa sahillerindeki kirliliğe işaret etme gayesini taşıyan ve manidar şekilde "Sahili Kurtarın Oteli" (Save the Beach Hotel) ismini taşıyan projeye kaynaklık eden –oyuncaktan teneke kutulara, araba hurdası parçalarından eskimiş müzik enstrümanı parçalarına ve hatta vitrin mankeni "uzuv"larına uzanan farklılıkta nesneler içeren- inorganik çöpler ise, gönüllü çevreciler tarafından Avrupa'nın dört bir yanındaki sahillerden toplanmış. Otelin "toplanmamış" yegane malzemeleri ise destek kirişleri, zemin döşeme kaplamaları ve çarşaflar olarak karşımıza çıkıyor.İki katta toplanmış beş oda, iki banyo ve bir resepsiyondan oluşan binanın uygulanmasında 12 ton çöpün kullanılması, dikkat çekilmek istenen kirliliğin boyutu hakkında oldukça fazla fikir veriyor. Kampanyaya destek veren isimlerden olan, hatta bu destek kapsamında otelde bir gece geçiren ünlü Danimarkalı modern ve aktivist Helena Christensen, ilk bakışta duvarların "normal" gözüktüğünü ancak bir süre sonra toplanmış olan tüm inorganik maddelerin geçmişini merak etmeye başladığınızı dile getiriyor: "Yapının içerisinde geziyorsunuz ve pek çok kişisel obje fark ediyorsunuz. İnsan kendini, birinin neden böyle bir şeyi sahile atmış olabileceğini merak etmekten alıkoyamıyor."

"Çöp otel"in tasarımcısı Schult ise "çöp zamanında" yaşadığımızı vurgulayarak "Çöp üretiyoruz ve sonunda çöp olacağız" diyor. "Dolayısıyla bu otel de mevcut durumun bir tür aynası…"5 Haziran'daki Dünya Çevre Günü'ne de denk düşer biçimde 3 – 7 Haziran aralığında konuklarını ağırlayan ve bu tarihten sonra kullanıma kapatılan "Sahili Kurtarın Oteli"nin aylar öncesinden rezervasyonları kapanmış. Otelin çoğu ünlü misafirleri, "iyi bir amaç uğruna" çöpten yapılmış bir otelde kalırken, elbette çöp kokuları arasında uyumak zorunda kalmamışlar. Otelin inşaatında kullanılan tüm malzemeler, öncelikle dezenfekte edilmiş. Ne var ki otelin sunduğu neredeyse tek lüks "kötü kokmamak" olarak tanımlanıyor. Nitekim yapıya elektrik veya su bağlanmamış.Otel, ilgilileri ağırlayamayacak olsa da Roma'da hala görücüye açık… Hatta yapının aynı kampanya kapsamında başka sahillere taşınarak sloganını daha geniş kitlelere duyurması da düşünülüyor.

"Çöp otel"in yakınınızdaki bir sahile gelip gelmeyeceğini öğrenmek için lütfen tıklayınız.

Bu haber BBC, SpotCoolStuff ve Treehugger'dan derlenmiştir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :