"Cam ile İlgili Çalışmaya Başladığımdan Bu Yana Camı Görmüyorum, Camdan Yansımaları Görüyorum"

mimarizm.com / 30 Mart 2011
"Müşterinin ne istediğini tam olarak anlamak"

'Yapısal Cam Sistemleri' başlıklı sunumun ilk konuşmacısı Chris Barlow, sözlerine yapısal cam mühendisi olduğunu belirterek başladı. Firmanın, dünya çapında imza attığı tasarımlarının testlerini firmanın kendisinin yaptığını, bu anlamda 12 yıl garanti verebildiklerini aktaran Barlow, ayrıca Pilkington bünyesinde özel bir planar üretimi yapan fabrikanın bulunduğunu sözlerine ekledi.

Piyasada bu anlamda iki sistem olduğunu belirten Barlow, bunlardan bir tanesinin Pilkington'un planar sistemi olduğunu ve planar sisteminin diğer sisteme oranla daha küçük boşluklara sahip olduğunu aktardı. Lamine, PVB ve diğer sistemler olmak üzere çeşitli cam türlerinin bulunduğunu belirten Barlow, bazı ülkelerde üçlü camların mevcut olduğunu anlattı.

Tam olarak istenilen standartlara göre tasarım, üretim yapılabildiğini anlatan Barlow, her tasarımda mühendis imzası olduğunu ve bu anlamda güvenilir ürün sunmak amacıyla her gün test ve deneyler yapıldığını ifade etti. Son olarak Barlow, bir fasat tasarımı hazırlanırken müşterinin ne istediğini tam olarak anlamanın önemine vurgu yaparak sözlerini tamamladı.

"İnşaat koşullarına uygun ürün üretmek"

'Yapısal Cam Sistemleri' başlıklı sunumun ikinci konuşmacısı Wolfgang Dutt, Chris Barlow'dan sonra söz aldı. Sunumu kapsamında Profilit sistemlerin üretim, üretim özellikleri ve uygulama imkanları konularına değinen Dutt, fabrikadaki cam üretim süreçlerini detaylı bir şekilde dinleyicilerle paylaştı.

'Standart', 'fasat' ve 'iç' olmak üzere 3 farklı pazar segmentine sahip olduklarını belirten Dutt, standart segmentin endüstri yapılarında, binalarda, spor komplekslerinde kullanıldığını; fasat segmentin mimari tasarımlarda kullanıldığına ve iç segmentin iç bölmelerde, mağaza ve ofislerde kullanıldığına değindi. Fabrikada 9 farklı ürün ürettiklerini ifade eden Dutt, söz konusu ürünlerin değişik fonksiyon ve tasarımlarla kombine edilebildiğini aktardı.

Piyasanın mevcut inşaat koşullarına hakim olmanın ve üretilen ürünün söz konusu koşullara uygun olup olmadığını kontrol ettiklerini belirten Dutt, farklı uygulamalar için farklı kurulum tablolarına sahip olduklarını da sözlerine ilave etti. Bu anlamda en önemli avantajların profilit cama adanmış olduğunu, bu kapsamda sistem sağladıklarını ve değişik cam tasarımlarının mevcut olduğunu ifade eden Dutt, ayrıca teknik danışmanlık hizmeti verdiklerini ve çeşitli iletişim araçlarına da sahip olduklarını aktardı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :