"Cam ile İlgili Çalışmaya Başladığımdan Bu Yana Camı Görmüyorum, Camdan Yansımaları Görüyorum"

mimarizm.com / 30 Mart 2011


"Float Glass / Düz Cam" üretim teknolojisinin yaratıcısı Pilkington, 30 Mart 2011 Çarşamba günü Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) düzenlediği 'Yapısal Camlarda Yeni Teknoloji ve Buluşlar' konferansıyla cam teknolojisindeki yenilikleri ve buluşlarını, enerji verimliği, güvenlik ve tasarım başlıklarını Türk inşaat sektörü ile paylaştı.

Konferansın açılış konuşmacısı Pinaki Banerjee, Pilkington'un dünya liderleri arasında yer alan bir firma olduğunu belirterek başladığı konuşmasına Türkiye'nin kendileri için önemli bir pazar olduğunu ifade ederek devam etti. Cam konusunun ve teknolojilerinin iyi anlaşılması gerektiğini anlatan Banerjee, uygulamanın da önemine vurgu yaparak konuşmasını tamamladı.

"1 milyar civarında değişik seçenekten sadece 1 tanesi sizin için uygun"

Konferansın ilk konuşmacısı olan Chris Barry ise 'Kentsel Dönüşüm Projeleri ve Cam Binalar; Mimari Camlar' adlı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda ağırlıklı olarak "uygun cam seçimi" konusuna odaklanan Barry, "Duvarınızda bulunan bir deliği cam haline getirmek istiyorsanız 1 milyar civarında değişik seçeneğe sahipsiniz, ancak içlerinden sadece 1 tanesi sizin için en uygun olan uygulamadır" dedi.

Sunumunun ilerleyen kısımlarında güneş kontrolü konusuna değinen Barry, "Kış mevsiminde güneşin sıcaklığı istenilen; yaz mevsiminde ise istenmeyen bir özelliktir. Bu noktada önemli olan ışık ile birlikte sıcaklığında geleceğini bilmektir. Işığı almak istiyorsanız sıcaklığında onunla birlikte geleceğini bilmelisiniz" dedi. Bu bağlamda pencerelerin yapısını anlamak için öncelikle enerji konusuna odaklanmak gerektiğini anlatan Barry, sadece gözle görülen enerjiye odaklanıldığını belirtti.Konuşması kapsamında cam ve güneş enerjisi ilişkisini detaylı bir şekilde anlatan Barry, radyasyon ile konveksiyon/ısı iletimi konularına değindi. Bu bağlamda termal yalıtım, ses kontrolü, güvenlik, camların kendi kendilerini temizleme özelliğini ve renk-dekorasyon konularına da aktaran Barry, cam sistemleri hakkında da bilgi verdi ve "İyi bir camı, ancak yapı uygulamasında algılamak mümkündür" dedi.

Cam sistemleri kapsamında bütün camların kaplanmasının gerekli olduğunu da sözlerine ekleyen Barry, kaplamanın tek bir tarafa uygulandığını ve söz konusu kaplamanın yansıtmayan lamine olması gerektiğini ifade ederek, "Cam ile ilgili çalışmaya başladığımdan bu yana camı görmüyorum, camdan yansımaları görüyorum" dedi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :