Brad Pitt'ten Mimarlık Açılımı

E. Seda KAYIM / 14 Ağustos 2009


Dünyaca ünlü aktör Brad Pitt, geçtiğimiz hafta verdiği bir röportajda mimarlık tutkusuna da değinmiş. Mimarlığa duyduğu ilgi yedi cihet tarafından duyulan, hatta geçtiğimiz senelerde bu aşkını yetkinleştirmek için Frank Gehry'den mimarlık dersleri aldığını açıklayan Hollywood yıldızı, New York Magazine'in haberine göre Parade Magazine'e şunları söylemiş:

"Mimarlık benim için bir oyun gibi. Küçük bir çocuk olarak Legolarla oynarsınız ve nesnelerin nasıl yapıldığı ile ilgilenmeye başlarsınız; arabalar, matkaplar ve benzeri şeyler… Yıllar sonra da sizin bir çocuk olarak merakınızı celbeden şeylere geri dönersiniz. Şimdi, şayet bana çok fazla stres veren bir şeylerle uğraşmak zorundaysam, aklım mimarlığa kayıyor. Arazide dolaşıyorum ve evime strüktürel olarak ne gibi eklemeler yapmam gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda yap-bozlara benziyor, çengel bulmacaya ya da aklınızı oyalayabilecek her hangi bir başka şeye… Benim için bir ferahlama bu."Mimarlığa duyduğu amatör merakı faydalı bir işe aktarmak için 2007 yılında "Make it Right" isimli bir vakıf kuran ve bu vakıf bünyesinde Katrina-zedelere yenilikçi, sağlam ve hafif deneysel konutlar sunan Pitt, mesleki pratik içinde işveren ve finansörden tasarımcılığa ve hatta mühendisliğe yönelmiş gibi gözüküyor. Doğum gününde Wright'ın Falling Water'ını ziyaret etmeye giden bir "şöhret"ten de bu beklenirdi!

Ancak Pitt'in demeçlerine verilen ve çeşitli uluslar arası portal ve bloglarda yer alan tümceler de oldukça manidar. Özetlemek gerekirse; "Biz mimarlar da arada imar yönetmeliklerinden, belediyelerden, işverenden ve müteahhitten bunaldığımızda Oscar ödüllü bir filmde oynayarak stresimizi atsak, nasıl olurdu?"
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :