Brad Pitt 'İyi Bir Amaç İçin' Mimarlığa Soyunursa...

E. Seda KAYIM / 26 Aralık 2008

MRVDV

Amerikan popüler kültüründe mimarlığa dair gerçek bir talep patlaması yaşanıyor. Yeni ABD Başkanı Obama'nın mimarlığa hevesi bu 'trend'in başlangıç noktası sanılsa da, "... olmasaydım mimar olurdum" tümcelerine rağbeti başlatan asıl kişi ünlü aktör Brad Pitt. Ne var ki Pitt, işini lafta bırakmayıp harekete geçenlerden. Aktör şimdilerde Katrina-zedeler için bir konut projesi hayata geçiriyor.


Billes Architecture

Pitt'in kurucusu olduğu "Make It Right" Vakfı, geçen sene startını verdiği konut projesinin ilk ürünlerini basına sundu. New Orleans'ın Katrina sonrasında sular altında kalan çok sayıda bölgesinden Lower Ninth Ward'da 150 ayrı yeni konut inşaatını öngören projenin ilk altı ürünü tamamlandı ve kapılarını yeni sahipleri açtı. Geçtiğimiz sene mimarlıkla çok ilgili olduğunu ve hatta bu ilgiyi hobiden ileriye taşımak için Frank Gehry'den ‘özel mimarlık dersleri' aldığını açıklayan Brad Pitt ise, şimdilik hobisinden profesyonel bir uğraşı alanı yaratmış değil. Çünkü Make It Right Vakfı, Pitt'in mimari el becerilerinden ziyade sosyetik çevresinin nimetlerinden faydalanarak 14 ayrı tanınmış mimarı bu proje için bir araya getirdi.


Concordia

Geçtiğimiz senenin Eylül ayında kurulan vakıf, bölgede yaşayan 150 arsa sahibiyle görüşerek projeyi kesinleştirdi. Kullanıcılara sunulan imkan ise, sağlıklı bir barınma mekanından öte: Vakfın anlaştığı 14 mimarlık firmasının geliştireceği tasarımlar, hak sahipleri tarafından seçilecek ve herkesin ihtiyaç ve isteklerine göre modifiye edilerek uygulanacak. Söz konusu mimarlar arasında ise kim yok ki? Adjaye Associates, BNIM, Constructs, Graft, KieranTimberlake, Morphosis, MRVDV, Pugh + Scarpa ve Shigeru Ban'ı kapsayan takım, beş ayrı yerel mimarlık bürosu ile ortaklaşa çalışarak Katrina-zedelere hayallerindeki evi sunacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :