Borusan, 'Neşe Fabrikaları'nı Yarışmaya Açıyor

mimarizm.com / 22 Ocak 2013

Sanayide kadın istihdamını artırmak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza atan Borusan, ‘Annemin İşi Benim Geleceğim' adlı projesini 21 Ocak 2012 Pazartesi günü basına tanıttı.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Borusan Holding CEO'su Agah Uğur 'un hazır bulunduğu basın toplantısı ve protokol imza töreni kapsamında 'kadın istihdamı' konusuna sıklıkla vurgu yapılarak bu bağlamda bir model oluşturmanın önemine dikkat çekildi.Çocuk bakımı nedeniyle çalışma imkanı bulamayan kadınlara yönelik olarak başlatılan ‘Annemin İşi Benim Geleceğim' projesi çerçevesinde; Türkiye genelinde 10 ildeki 10 organize sanayi bölgesinde, 0-6 yaş grubu çocukların bakım ve okul öncesi eğitim hizmeti alacağı kreş ve gündüz bakım evleri inşa edilecek.


'Annemin İşi Benim Geleceğim', Mimari Tasarım Yarışması ile başlıyor


'Annemin İşi Benim Geleceğim', iki Bakanlık arasında geçtiğimiz yıl imzalanan protokol kapsamındaki işbirliği alanlarından biri olan 'OSB'lerdeki kreş sayısını artırma' hedefine, önümüzdeki 4 yılda 75 – 150 çocuk kapasiteli 10 kreş inşa ederek katkıda bulunacak.

Borusan bu projeyle; kadınlara destek olarak, sanayi alanında daha fazla kadın çalışanın istihdam edilmesini hedefliyor. Projesi kapsamında kurulacak Borusan Neşe Fabrikalarının; projenin ruhunu yansıtan, çocukların geleceğe umutla bakmasını sağlayan, yenilikçi, özgün bir mimari tasarıma sahip olması hedefleniyor. Bu amaçla Borusan,  Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliği ile düzenlenecek bir mimari tasarım yarışması açıyor.

12 Nisan 2013 tarihine kadar devam edecek yarışmanın profesyonel jüri üyeleri arasında Prof. Y. mimar Hakkı Önel, mimar Gökhan Avcıoğlu, mimar Sinan Kafadar, danışman jüri üyeleri arasında ise Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Demircioğlu, UNICEF Proje Yöneticisi Ceren Güven Güres, gazeteci Meral Tamer yer alıyor.0–6 yaş grubu çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerini sağlayacak, soyut düşünme yeteneğini geliştirecek, onlara doğa ve hayvan sevgisi aşılayacak, çevre ve sürdürülebilirlik bilinci yerleştirecek, kültür ve sanatla iç içe olma imkanı sunacak olan prototip Borusan Neşe Fabrikaları'nın aynı zamanda enerji tasarruflu, yeşil binalar olarak hizmet vermesi hedefleniyor.

Yarışmaya katılmak isteyen mimarlar için katılım şartnamesi ve tüm ayrıntılı bilgiler www.anneminisi.org adresinde sunuluyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :