Bir Çocuğun Gözünden Frank Lloyd Wright Mimarisi

mimarizm.com / 20 Mart 2008

Tasarımları Frank Lloyd Wright tarafından yapılan Westcott House , Unity Temple ve Fallinwater, genç kuşaklara ulaşmak ve onlara mimarinin yaratıcı yönünü göstermek için 'fotoğraf' sanatını kullanıyor. Bu amaçla geliştirilen program,2006 sonbaharında Chicago'da gerçekleştirilen ilk A+DEN konferansında ortaya atılan bir fikre dayanıyor. Programın çözüm ortağı ise kendisini gençlere sanat tutkusu aşılamaya ve yaratıcılıklarını fotoğrafla teşvik etmeye adamış kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Eyes Wide Open Worldwide (EWOW) .

 

Yüksek kalitede dijital fotoğraf makineleri kullanan öğrenciler, Wright'in tasarladığı üç yapının fotoğraflarını çekerken, aynı zamanda fotoğrafın temel kurallarını ve kompozisyonu da öğreniyorlar. Çocukların bazıları ilk kez bir mekine kullanıyor ve pekçoğu da Wright'in mimarisiyle ilk kez karşılaşıyorlar. Fotoğraf yoluyla, çocuklar, mimarlık ve tasarımın gücüne, gündelik yaşamla nasıl içiçe geçtiğine tanıklık ediyorlar.

 

EWOW Yöneticisi Ty Fischer , EWOW ve Frank Lloyd Wright merkezleri işbirliğinin, tarihi simgelere taze bir perspektif kazandırdığını belirtiyor ve "Çocukların fotoğrafları, bu yapıları oluşturan nüansları çok güzel sergiliyorlar" diyor. 

 

Westcott House Vakfı tarafından organize edilen proje, Amerika Mimarlık Vakfı (American Architectural Foundation) tarafından 42 ‘en iyi mimarlık eğitimi uygulaması'ndan biri olarak kabul edilmiş. 

 

FOTO: Braden (Kaynak: EWOW)

 

Fallingwater'deki (Şelale Evi) eğitim programının başındaki Cara Armstrong , EWOW'u Faalingwater'de konuk etmenin kendisine herkesin güzelliğe tepki verdiğini hatırlattığını söylüyor.

 

İşbirliği, çocuklar tarafından çekilen en iyi fotoğraflardan oluşan bir gezici sergiyle sonuçlanmıştı. İlk etkinlik, Unity Temple / Illinois'de 11 – 13 Ekim 2007'de gerçekleştirilen halka açık bir resepsiyondu. Sergi, 2008'de de Mill Run, Pennsylvania ve Springfield, Ohio ile yolculuğuna devam edecek. Sergi, dünyanın en büyük fotoğraf etkinliği olan 2008 CONTACT Toronto Fotoğraf  Festivali'ne de davet edildi.

 

EWOW, programı önümüzdeki yıllarda Amerika çapında başka anıtsal yapılarla sürdürmeyi hedefliyor.

 

FOTO: Taylor (Kaynak: EWOW)

 

EWOW Galerilerini görmek için tıklayınız


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :