"Mimarlar için Deleuze ve Guattari" Raflarda

mimarizm.com / 06 Ağustos 2012
YEM Yayın'ın "Mimarlar için Düşünürler" dizisinin ilk kitabı Mimarlar için Deleuze ve Guattari yayımlandı.Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) yayıncılık faaliyetlerini yürüten YEM Yayın'dan çıkan Mimarlar için Deleuze ve Guattari, mimarlara zengin metinler ve kavramlar diyarında rehberlik etmeyi hedefleyen bir giriş kitabı niteliğinde.

Gilles Deleuze ve Félix Guattari'nin yapıtları son zamanlarda diğer sanat dallarında olduğu gibi mimarlık ve tasarım alanlarında da geniş yankı buldu, birçok mimar ve mimarlık kuramcısına esin kaynağı oldu. Uygulamaya bakıldığında da başvuru çerçevesini oluşturdukları avangard işlerin sayısının giderek arttığı görülüyor. Ne ki, felsefi jargona aşina olmayan mimarlar ve mimarlık öğrencilerinin gerek metinleri okuyup anlamakta, gerekse bu tarz işlerin bağlamını kavramakta zorlandıkları bir gerçek. Bu iki düşünürün mimarlık ve tasarım dünyasının sözcük dağarında sıkça yer bulan kavramlarının yeterince anlaşılmadığı, çoğu zaman yalnızca söylem veya alıntı düzeyinde kaldığı söylenebilir.

Deleuze ve Guattari'nin ortak çalışmalarının ilk ürünü sayılan Kapitalizm ve Şizofreni: Anti-Oedipus, yapısalcılık sonrası yaşam için bir manifesto olarak yazıldı ve 1968 öğrenci ayaklanmalarının ruhuyla bağdaştırıldı. O zamandan beri felsefe, politika, psikanaliz, fizik, sanat ve edebiyat gibi mecraları katederek ortaya attıkları kapsamlı ve karmaşık fikirler, tasarımcı ve mimarların ufkunu genişleterek onların gerçeklikle ve ifade olanaklarıyla ilgili önyargılarını kırmalarını ve mimarlığı düşündüklerimizin ve yaptıklarımızın (ister bir habitatı korumaya çalışıyor, ister sokakta yürürken bir ezgi mırıldanıyor olalım) içine yedirerek yaşamın dokusuna ait kılan yaratıcı konseptler ve işler çıkarmalarını sağlıyor.

Andrew Ballantyne tarafından kaleme alınan Mimarlar için Deleuze ve Guattari, mimarların bu iki düşünürün fikirlerini kavrayarak tasarım dünyasını çok farklı boyutlarıyla algılamalarını ve yaratıcılıklarını besleyecek yeni kanallar keşfetmelerini sağlamak üzere, onlara bu zengin metinler ve kavramlar diyarında rehberlik etmeyi amaçlayan bir giriş kitabı niteliği taşıyor.


Yazar hakkında
Andrew Ballantyne, Newcastle Üniversitesi Mimarlık Okulu profesörü ve Büyük Britanya Mimarlık Tarihçileri Derneği, İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü ve Avrupa Mimarlık Tarihi Ağı üyesi. Tudoresque: In Pursuit of the Ideal Home (Reaktion, 2011), Architecture: A Brief Insight (Sterling, 2010), Architecture Theory: A Reader in Philosophy and Culture (Continuum, 2005) ve Architecture: A Very Short Introduction (Oxford, 2002) gibi kitapların yazarı ve editörü.


Mimarlar için Deleuze ve Guattari
Andrew BALLANTYNE

YEM Yayın
Çeviren: Rahmi Öğdül
Editör: Bahar Demirhan
Temmuz 2012
124 sayfa, karton kapak
14 x 21,5 cm

"Mimarlar için Deleuze ve Guattari"yi satın almak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :