Arup'tan Balmond'a 40 Yıllık Hatır Kaldı

Amber EROYAN / 15 Ekim 2010
Ole Scheeren'in OMA ile yollarını ayırarak aynı mimarlık pratiğinden Eric Chang ile birlikte "Büro Ole Scheeren"i kurmasının ardından, bir ayrılık haberi de Arup'tan geldi. İngiltere temelli mühendislik pratiği Arup ile 40 yılı aşkın bir birlikteliği bulunan ünlü tasarımcı-strüktür mühendisi Cecil Balmond, geçtiğimiz günlerde Arup'tan ayrıldığını ve yoluna kendi ofisi "Balmond Studio" ile devam edeceğini açıkladı.

Tim McKeough'ın Architectural Record'da yayımlanan haberine göre; OMA'nın Pekin'deki CCTV Genel Merkez Binası ve Shigeru Ban'ın Fransa'nın Metz kentindeki Pompidou Kültür Merkezi gibi iddialı strüktürleri hayata geçiren Balmond, "Son dört beş yıldır yapmakta olduğum büyük sanat yerleştirmelerine ya da kafamdaki düşüncelerin prototiplerini üretmeye daha fazla vakit ayırabilmek istiyorum ve kendi pratiğimi kurmak üzere Arup'tan ayrılıyorum." açıklamasında bulundu. 
 
Pennsylvania Üniversitesi Tasarım Okulu'nda mimarlık dersleri de vermekte olan Cecil Balmond, her ne kadar ABD'de daha fazla zaman geçirmek istediğini belirtse de, yeni ofisi "Balmond Studio"yu Londra'da açmayı tercih etti.

2003 yılında Arup Group'un başkan vekilliğini üstlenen Balmond, geçtiğimiz sene bu görevinden ayrılarak, 2000'de bizzat kurmuş olduğu Arup İleri Geometri Birimi'nin (Advanced Geometry Unit – AGU) başına geçmişti. Geçtiğimiz Temmuz ayında sessiz sedasız istifasını veren Balmond, Anish Kapoor ile birlikte gerçekleştirdikleri "London Olympic Orbit" projesindeki danışmanlık görevini bu yılın sonuna dek sürdürecek. "Kendimi kademeli olarak dışarı çekiyorum" diyen Balmond, kendi ofisini kurmuş olsa da Arup'taki mevcudiyetine mütevelli heyeti üyesi ve danışman olarak devam edecek.

Artık arzularını gerçekleştirmekte kendini daha serbest hisseden Cecil Balmond, kariyerinin bundan sonra daha disiplinlerarası bir hal alacağını ümit ediyor:

"Tabi ki bir yandan yine köprü tasarımları ve birtakım özel tasarımlar olacaktır. Öte yandan Arup'un AGU biriminde geliştirilmiş bazı ürün tasarımları mevcut. Yeni süreçte ürün tasarımına daha çok eğilebilirim. Önceden planlanmış hiçbir durum söz konusu değil. Her şeye açığım."

Bugüne dek pek çok ödül kazanan Balmond, 1992 yılında Architectural Association'ın (AA) fahri diplomasına; 2003 yılında ise kuram ve uygulama alanında başarı gösteren mimarlara verilen Charles Jencks Ödülü'ne değer görülmüştü. Balmond, 1998'de RIBA tarafından fahri üyelik ile de onurlandırılmıştı. 

Cecil Balmond'un önemli projeleri arasında; OMA ile birlikte gerçekleştirdiği Seattle Merkez Kütüphanesi, Daniel Libeskind ile yaptığı İngiltere İmparatorluk Savaş Müzesi ve 2006 yılında Rem Koolhaas ile hazırladığı Serpentine Gallery geçici pavyonu sayılabilir.

Arup Group'un Başkanı Philip Dilley, çalışma arkadaşı Balmond için şu değerlendirmede bulundu:

"Cecil'in Arup'un ve kişisel olarak da benim üzerimde muazzam bir etkisi olmuştur. Tasarım ve teknik mükemmeliyet, kalite ve işbirliği gibi Arup'u meydana getiren çoğu özelliği somutlaştıran isimdir."

Balmond'un yerini doldurmak gibi bir planları olmadığını söyleyen Dilley, yine de firma içinde "liderlik ve yetenek anlamında bir evrim" yaşanacağını da sözlerine ekliyor. Dilley, Balmond'un ayrılışıyla birlikte özel müşterileri kaybetme riskinin gündeme gelebileceği konusunu ise gayet emin bir şekilde yanıtlıyor: "Balmond'un, Arup'taki mimar meslektaşlarının ve diğer iş arkadaşlarının şirketin farklı birimlerine kök salmasındaki katkısı yadsınamaz."

Balmond'un bu konudaki açıklaması ise, Arup'la bağlarını tamamen koparmasının söz konusu olmadığı ve nasıl Koolhaas, Ito, Kapoor ve diğer isimlerle bir arada çalışıyorsa, Arup'tan talep geldiği sürece onlara da seve seve mühendislik danışmanlığı sunacağı yönünde oluyor: "Orada uzun bir süre kaldım, artık ileri doğru bakmanın vakti gelmişti. Ama Arup bir aile ve yakınlığımız baki."

Bu haber, archrecord.construction.com'dan derlenmiştir.İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :