Arşimed Mutfağa Girerse!

Amber EROYAN / 09 Ocak 2012

İtalyan tasarım kolektifi Acquacalda'nın işleri, fizik ve geometri derslerinin eğlenceli bir tekrarı niteliğinde.

Dünyamız belli fizik kuralları çerçevesinde dönüp dururken, iş bunları tanımalamaya geldiğinde çoğumuz geçici bir akıl tutulmasına yakalanıyor. Neyse ki artık imdadımıza yetişecek eğlenceli bir yardımcımız var! İtalyan tasarım pratiği Acquacalda, fizik kurallarından esinlenen mutfak araç gereçleri ile beyne giden yolu mutfaktan geçiriyor.

'Applied Physics'
(Uygulamalı Fizik) adını taşıyan bu seri, günlük yaşamda yerine getirmekle yükümlü olduğumuz mutfak işlerini, temel fizik kurallarını görünür kılarak hizmetimize sunuyor. Tasarımların isimleri de görüntüleri kadar eğlenceli...


Pascal ilkesine dayanan One For All, All For One (Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için), herkese eşit oranda içki ikram etmek isteyen ev sahipleri için biçilmiş kaftan. 'One For All, All For One'a boca ettiğiniz şarap anında dört eşit porsiyona ayrılıyor.   Suyun kaldırma kuvvetine atıfta bulunan Archimedes' Scale ise, bildik mutfak tartısının oldukça yaratıcı bir versiyonu.     
 En üstte: Communicating Vase, üstte: Vasco

Çiçekleri uzun süre canlı ve taze tutma iddiasındaki Vasco ve Communicating Vase'in ilham kaynağı ise Bileşik Kaplar (Communicating Vessels) ilkesi. Birbirine bağlı iki farklı kaptaki su seviyesinin eşit olduğu saptamasına dayanan bu ilke, saksı ve vazo çiçeklerinin su ihtiyacını kontrol etmeyi sağlıyor.Serinin son üyesi Mix in Glass'ın ise daha ağır bir görevi var; kokteyl karıştırmak! Atmosfer Basıncı ilkesinden yola çıkan tasarımda, her bir malzeme kokteyl kabına, açık ucu parmak yardımıyla kapatılıp açık bırakılan bir pipet yardımıyla zerk ediliyor. Tıpkı lisedeki uygulamalı fen derslerinde olduğu gibi... Bu işlemin art arda tekrarlanmasıyla, kokteyli oluşturan malzemeler tam istenilen ölçüde eklenmiş oluyor. Hazırlıkların tamamlandıktan sonra üst kapak çıkarılarak elde edilen kokteyl servise hazır hale geliyor.

Acquacalda'nın fizik dersine saygu duruşu niteliğindeki 'Applied Physics' serisinin yanında, geometriden ilham alan projeleri de bulunuyor


Geometri projesinden örnekler için lütfen ilerleyiniz. >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :