Arolat: "Bursu Salt Gezme Eylemi İçin Değil, 'Belirli Bir Motivasyonla Gezme' İçin Verdik"

E. Seda KAYIM / 28 Haziran 2012

EAAB Hakkında

EAAB, MSGSÜ'deki proje atölyesinin ilk aşaması olan arsa ve konu seçimi sürecini sorunsallaştırıyor. Bursun amacı, öğrencinin önceden kurulmuş, hâlihazır kategorik tanımları sorgulaması ve kavramsal yatırım ile zenginleşmiş öznel deneyim içerisinden kendi özgün pozisyonunu oluşturmasıdır. Bu bağlamda öğrenci, mimari proje atölyesi kapsamında çalışmak istediği bir proje konusunu ele alarak araştırma projesi konusu olarak geliştirir. 

Bursun öngördüğü araştırma projesi, öğrencinin ele aldığı konuya dair kapsamlı literatür araştırması, teorik çerçeve oluşturma ve olgusal inceleme süreçlerini içine alır. Öğrenci, bu süreç sırasında konvansiyonel bir analiz, bilgilenme vedışa aktarım çalışmasından öte konuyu varoluşsal bir durum olarak ele alır, içselleştirir ve bireysel pozisyonunu kurar.

Burs kurumu katılaşmış, tek taraflı bir etkenlikten ziyade başvuru süreci boyunca katılımcılarla dialojik bir ilişki içerisine girmeyi gözetir. Bu bağlamda burs tanıtımından itibaren öğrencilerin tüm soruları EAAB tarafından yanıtlanır, gerektiğinde başvuru konularının birebir değerlendirildiği toplantılar yapılır

Süreç sonunda seçilen 2 öğrenci, bursu karşılıksız olarak kullanmaya hak kazanır. Bursun miktarı her öğrenci için 4000 USD olarak belirlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :