Emre Arolat Araştırma-Anlama Bursu'nun İlk Sahipleri, Deneyim ve Üretimlerini Aktarıyor

mimarizm.com / 25 Haziran 2012
Emre Arolat Araştırma-Anlama Bursu'nun İlk Sahipleri, Deneyim ve Üretimlerini Aktarıyor  

Başlangıç kaynağını 2010 Ağa Han Ödülü maddi tutarından alan EAA Araştırma-Anlama Bursu'nun (EAAB) 2011 döneminde burs kazanan 5 öğrenci, projelerine eşlik eden gezi ve araştırmalarını bugün (25 Haziran 2012) EAA'nın Levent ofisinde EAA ekibi, Emre Arolat ve jüri üyelerine sunacaklar.


Emre Arolat Architects (EAA) tarafından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri için başlatılan EAA Araştırma-Anlama Bursu (EAAB), gelecek mimarlık ortamı için durum odaklı bir mimarlık kavrayışını teşvik ederek, bu kavrayışa yönelen güçlü adımları hem maddi bir kaynak, hem de bir etkileşim ortamı vasıtasıyla desteklemeyi amaçlıyor.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin, okuldaki mimari proje atölyesinde ele almak istedikleri konuya ilişkin bir araştırma projesi oluşturdukları ve buna paralel bir gezi programı gerçekleştirdikleri EABB'de, programın ilk dönemi olan 2011'in üretimleri tamamlanma aşamasında

Araştırmalarının kitaplaştırılması arifesinde bugün (25 Haziran 2012) saat 18:00'de burs kazanan öğrenciler, EAA ekibi, Emre Arolat ve jüri üyelerine araştırmalarını sunacaklar.

Sunuşlar şöyle:
ALTAN BAŞIK – Endüstriyel miras ve Yapıbozum
  / Paris, Londra, Stuttgart, Berlin, Amsterdam
CANSU BULDUK – İç/Dış  * Sınır Kavramı / Japonya, Meksika
MİRZA VRANJAKOVİC – Bugünün Metropolü * 21. yüzyılda kentsel dinamikler / New York, Los Angeles, Pekin
SELEN KANDEMİR – Kentsel Dönüşüm / Barcelona, Lyon
TUBA ÖZKAN – Tüketim Toplumu ve Postmodern Durum / New York

İlk gününden itibaren öğrenciler ile etkileşim halinde olan bir burs olarak tasarlanan ve ilerleyen yıllarda mimarlık ortamına da açık bir süreç haline dönüşmesi hedeflenen EAAB'nin 2011 dönemi araştırma sunuşlarına, tüm ilgililer davetli…


EAAB Hakkında

EAAB, MSGSÜ'deki proje atölyesinin ilk aşaması olan arsa ve konu seçimi sürecini sorunsallaştırıyor. Bursun amacı, öğrencinin önceden kurulmuş, hâlihazır kategorik tanımları sorgulaması ve kavramsal yatırım ile zenginleşmiş öznel deneyim içerisinden kendi özgün pozisyonunu oluşturmasıdır. Bu bağlamda öğrenci, mimari proje atölyesi kapsamında çalışmak istediği bir proje konusunu ele alarak araştırma projesi konusu olarak geliştirir. 

Bursun öngördüğü araştırma projesi, öğrencinin ele aldığı konuya dair kapsamlı literatür araştırması, teorik çerçeve oluşturma ve olgusal inceleme süreçlerini içine alır. Öğrenci, bu süreç sırasında konvansiyonel bir analiz, bilgilenme vedışa aktarım çalışmasından öte konuyu varoluşsal bir durum olarak ele alır, içselleştirir ve bireysel pozisyonunu kurar.

Burs kurumu katılaşmış, tek taraflı bir etkenlikten ziyade başvuru süreci boyunca katılımcılarla dialojik bir ilişki içerisine girmeyi gözetir. Bu bağlamda burs tanıtımından itibaren öğrencilerin tüm soruları EAAB tarafından yanıtlanır, gerektiğinde başvuru konularının birebir değerlendirildiği toplantılar yapılır

Süreç sonunda seçilen 2 öğrenci, bursu karşılıksız olarak kullanmaya hak kazanır. Bursun miktarı her öğrenci için 4000 USD olarak belirlenmiştir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :