'Anadolu Sağlık Merkezi' Dünyaya Örnek Olacak

mimarizm.com / 15 Mayıs 2014


HAS Mimarlık'ın tasarladığı ‘Anadolu Sağlık Merkezi', Paris'teki uluslararası sağlık etkinliğinde örnek proje olarak Türkiye'yi temsil edecek.


Türkiye'nin önde gelen mimarlık pratiklerinden HAS Mimarlık 'ın imzasını taşıyan, hastane kavramına yeni bir soluk getiren ‘Anadolu Sağlık Merkezi' projesi, en iyi uygulamalardan biri olarak uluslararası platformda tanıtılacak.

Tarkett tarafından Healthcare International Event kapsamında, 16-17 Haziran 2014 tarihleri arasında Paris'te düzenlenecek etkinlik, çok sayıda mimar ve işvereni bir araya getiriyor. Etkinlikte sunulacak olan 'örnek projeler' arasına, Türkiye'den HAS Mimarlık'ın Anadolu Sağlık Merkezi projesi seçildi. Projeyi Paris'te, HAS Mimarlık kurucu ortağı Ayşe Hasol Erktin, sağlık yapıları alanında dünyanın önde gelen mimarlarına aktaracak.


Türkiye'de uluslararası standartlara uygun tasarlanan ilk hastane

Anadolu Sağlık Merkezi projesinin, dünyadaki en iyi örnekler arasında sunulacak üç projeden biri olarak seçilmesinin yalnız Türkiye'de değil, uluslararası arenada da önemli olduğunu söyleyen Ayşe Hasol Erktin, "Anadolu Sağlık Merkezi,  Türkiye'de uluslararası sağlık standartlarına uygun olarak tasarlanan ilk hastanedir. Koruyucu hekimlikten başlayarak, entegre sağlık hizmetleri tüm açılımlarıyla ele alınmıştır. Anadolu Sağlık Merkezi tüm bu kavramlarla ilgili farkındalık yaratmak, teşvik etmek gibi bir öncü rol üstlenmiştir. Bu öncü rol, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada da sağlık yatırımcılarına örnek oluyor. Böylesine değerli bir platformda projemizi tanıtacak olmaktan dolayı gurur duyuyoruz" dedi.

Anadolu Sağlık Merkezi projesinin uluslararası platformda örnek uygulama olarak tanıtılmasını değerlendiren Anadolu Sağlık Merkezi İdari Hizmetler Direktörü Türkan Özilhan ise, yaklaşık 50 bin metrekare kapalı alana sahip, 209 yataklı hastanenin; Onkolojik Bilimler, Nörolojik Bilimler, Kalp Sağlığı ve Kadın Sağlığı'nda yakın coğrafyanın referans merkezi olmayı hedefleyen genel amaçlı bir sağlık kurumu olduğunu belirtti.

Anadolu Sağlık Merkezi'nin Amerika'nın en iyi hastanelerinden Johns Hopkins Medicine ile stratejik işbirliği içinde olmasına da değinen Özilhan, "Teknoloji, know-how transferi, eğitim ve araştırma konularında Johns Hopkins Medicine ile yapılan bu stratejik işbirliği, Anadolu Sağlık Merkezi'nin hedeflerine ulaşmasında rol oynayacak önemli noktalardan biridir" dedi.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :