'Adım Adım' Dizisinin Dördüncü Kitabı 'Yapı Malzemeleri' YEM Yayın'dan Çıktı

mimarizm.com / 16 Mayıs 2012

YEM Yayın tarafından hazırlanan 'Adım Adım' dizisinin büyük ilgi gören üç kitabı 'Tasarım Fikirleri', 'Tasarım Yöntemleri' ve 'Taşıyıcı Sistemler'in ardından yayımlanan 'Yapı Malzemeleri', mimarlık ve mühendislik disiplinleri arasında köprü kurmayı amaçlıyor.

Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) yayıncılık faaliyetlerini yürüten YEM Yayın yayımladığı mimarlık, şehircilik, peyzaj tasarımı, endüstri ürünleri tasarımı, kültür ve sanat konu başlıklarındaki yayınlarına bir yenisini ekledi. Büyük ilgi gören 'Adım Adım' dizisinin dördüncü kitabı olan 'Yapı Malzemeleri'; mimarlar, mühendisler, şehir plancıları, kentsel tasarımcılar, iç mimarlar, peyzaj tasarımcıları ile tasarım ve mimarlık öğrencileri için kaynak kitap olarak hazırlandı.

Dizinin bir önceki kitabı Taşıyıcı Sistemler'de olduğu gibi, mimarlık ve inşaat mühendisliği disiplinleri arasında köprü kurmayı amaçlayan Yapı Malzemeleri, mimari tasarım sürecinin hemen her aşamasında karşılaşılan, tasarım fikirlerini hayata geçirmek için kullanılan yapı malzemelerine odaklanıyor. Kiyapta; yapı malzemelerinin yapım faaliyetinin temelini oluşturduğu kadar, insanlar ve binalar arasındaki iletişimi sağladığı bilgisinden hareketle, malzemelerin gerek tasarımını gerekse inşa edilecek yapının görünüşünü doğrudan ilgilendiren yönleri üzerinde duruluyor.

Farklı türde malzemelerin bilinçli kullanıldığında tasarım pratiğinin hizmetine sunabileceği geniş olanaklar kitabın odak noktasını oluşturuyor. Her malzemenin ancak içinde bulunduğu bağlamla anlam kazanabileceği , bu nedenle de malzemelerin yorumlanmaya ve yeniden anlamlandırılmaya açık olduğu vurgulanıyor. Malzemelerin fiziksel ve duyusal dünyasının keşfedilebilmesi için öncelikle yapı malzemelerinin temel özellikleri tanımlanıyor, ardından belli başlı malzeme türleri ayrı başlıklar altında incelenerek ayırt edici özellikleri ele alınıyor. Kitabın son bölümünde ise malzeme kullanımına ilişkin tipik tasarım yaklaşımları ve ilkeleri açıklanıyor.

Mimarlık öğrencilerine yönelik temel bir başvuru kaynağı niteliği taşıyan 'Adım Adım' dizisi , mimarlık disiplinindeki farklı faaliyet ve uzmanlık alanlarında yaşanan süreçlerde karşılaşılan temel sorunları, süreçlere etki eden faktörleri ve çözüme ilişkin geliştirilen belli başlı yaklaşım ve ilkeleri, anlaşılması kolay açıklamalar ve ufuk açıcı önerilerle ayrıntılı bir şekilde ortaya koymayı amaçlıyor.

Dizinin ilk kitabı olan Tasarım Fikirleri (2010; 2011, 2.baskı), mimari tasarım sürecinin başlangıç aşamasına odaklanarak, tasarımcıların bir tasarım problemini çözmeye yönelik fikirler üretmesine yardımcı olacak öneriler ve ipuçları sunuyor. Tasarım Yöntemleri (2012) adını taşıyan ikinci kitaptaysa, Tasarım Fikirleri'nin sonuçları temel alınıyor ve tasarımcıların bir tasarım problemini çözerken faydalanabilecekleri bir dizi yöntem ayrıntılı olarak inceleniyor. Dizinin üçünü kitabı Taşıyıcı Sistemler (2012), statik ve yük taşıma kuramının karmaşıklığı içinde yolunu bulmakta zorlanan mimarlık öğrencilerine rehberlik etmeyi amaçlıyor.

Adım Adım Yapı Malzemeleri

YEM Yayın
Yazar: Manfred Hegger, Hans Drexler, Martin Zeumer
Çeviren: Volkan Atmaca
Editör: Bahar Demirhan
Mayıs 2012
88 sayfa, karton kapak
15,5 x 22 cm


'Adım Adım Yapı Malzemeleri' kitabını satın almak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :