Çizimlerle Taşıyıcı Sistemler YEM Yayın'dan Çıktı

mimarizm.com / 06 Kasım 2013

YEM Yayın'ın yeni kitabı Çizimlerle Taşıyıcı Sistemler / Şemalar, Sistemler ve Tasarım; mimari tasarım/bina bilgisi, taşıyıcı sistem/yapı bilgisi konularında çoksatan eğitim kitaplarının yazarı Francis D.K. Ching ve meslektaşları tarafından hazırlanmış temel bir başvuru kaynağı.

Bina yapım sürecinin temel unsurlarından olan taşıyıcı sistemler, mimarların hâkim olması gereken zorlu konular arasında yer alıyor. Mimari tasarım projelerinin uygulama süreçleri inşaat ve statik mühendislerinin danışmanlığında yürütülse bile, bina tasarımı yapmak için mimarların da taşıyıcı sistem kuramı ve analizi konusunda yeterli bilgiye sahip olması gerekiyor.

Çizimlerle Taşıyıcı Sistemler / Şemalar, Sistemler ve Tasarım kitabı, binanın taşıyıcı sisteminin –yapı elemanlarının sistem içinde şema, oran ve ölçekle bütünleşmesinin– mimari tasarımın temel unsurlarıyla olan ilişkisine dikkat çekerek taşıyıcı sistem tasarımına yeni bir bakış açısı getiriyor.

Kitapta konular üç ana başlık halinde ele alınıyor:

– Taşıyıcı sistem tasarımı için uygulamaya yönelik karşılaştırmalı rehberlik
– Bina tasarım sürecinin bir evresi olarak taşıyıcı sistem tasarımı
– Yapı malzemelerinin ve yapı elemanlarının tarihsel gelişimi

"Biçimsel ve mekânsal kompozisyon", "bina programına uygunluk", "farklı bina yapım sistemleriyle uyumluluk", "yönetmeliklere uygunluk" gibi konuların kapsamlı olarak incelendiği kitap, mimarlık öğrencilerine ve meslek profesyonellerine mimari tasarımla ilgili bilinçli kararlar alma imkânı sunuyor. Ele alınan konular, taşıyıcı sistemlerin esaslarını gösteren Francis D.K. Ching imzalı çizimler eşliğinde kolayca kavranabilir hale getiriliyor.

Kitapta sırasıyla; "Taşıyıcı Sistemler", "Taşıyıcı Sistem Şemaları", "Yatay Açıklıklar", "Düşey Boyutlar", "Yanal Kararlılık", "Geniş Açıklıklı Yapılar", "Yüksek Yapılar", "Sistemlerin Uyumu" bölümleri yer alıyor.


Çizimlerle Taşıyıcı Sistemler / Şemalar, Sistemler ve Tasarım


Francis D.K. Ching, Barry S. Onouye, Douglas Zuberbuhler
Çeviren: Neslihan Güçmen
Editör: Bahar Demirhan
YEM Yayın
Ekim 2013
312 sayfa, karton kapak
21,5 x 27,7 cm

Satın almak için tıklayınız.


Yazarlar hakkında:

Francis D.K. Ching
, serbest mimar
Aynı zamanda Washington Üniversitesi'nin emekli profesörlerindendir. Wiley yayınevi tarafından yayımlanan mimari tasarım/bina bilgisi, taşıyıcı sistem/yapı bilgisi konulu çalışmaları çoksatan eğitim kitapları kategorisindedir. Kitapları 16 dile çevrilmiş ve başarılı grafik sunumlarıyla mimarlık/eğitim kitapları klasikleri arasındaki yerini almıştır.

Francis D.K. Ching'in YEM Yayın tarafından yayımlanmış diğer yapıtları:
Mimarlık: Biçim, Mekân ve Düzen (2002; 5. baskı: 2011), Çizimlerle Bina Yapım Rehberi (2006; 5. baskı: 2013), İç Mekân Tasarımı / Resimli (2004; 4. baskı: 2011), Mimarlık ve Sanatta Yaratıcı Bir Süreç: Çizim (2003; 3. baskı: 2010).

Barry S. Onouye, serbest mühendis
Aynı zamanda Washington Üniversitesi'nin emekli öğretim üyesidir. College of the Built Environment'ta taşıyıcı sistem tasarımı dersleri vermektedir. Statics and Strength of Materials for Architecture and Building Construction kitabının yazarıdır.

Douglas Zuberbuhler, serbest mimar
Aynı zamanda Washington Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak mimari tasarım dersleri vermektedir. College of the Built Environment'ın da dekan yardımcısıdır.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :