Adana'ya Güç Veren Serginin 'Mutfağı'ndan Görüntüler

mimarizm.com / 29 Ocak 2014

"Adana'ya Güç Verenler-1" fotoğraf sergisinin sergi salonu tasarımını üstlenen Atölye 360 Mimarlık, 400 metrekarelik sergileme alanına sahip 75. Yıl Sanat Galerisi'ni, 45 saat gibi kısa bir sürede fotoğraf severlere hazır hale getirdi.Adana'ya güç veren 25 ismin fotoğraflarının sergilendiği salonda her isim için ayrı localar oluşturuldu ve kesintisiz bir sirkülasyon ile sanatseverlerin hiçbir fotoğrafı atlamadan, keyifle gezebilecekleri bir kurgu hedeflendi.


         


Hazırlık sürecinde, 25 ismi eşzamanlı olarak tek bir mekânda bir araya getirmek, sınırlı bütçe gibi kısıtlayıcı etkenlerden bir diğeri ise, 75. Yıl Sanat Merkezi'nin, Anıtlar Kurulu tarafınca koruma altında olmasıydı. Yapının hiçbir yüzeyine "çivi dahi çakılamayacağı" için, tüm bölücü ve taşıyıcı elemanlar demonte edilebilir şekilde tasarlandı. Çalışmalar bu doğrultuda sürdürülerek, kurgu, maket çalışmaları ile birlikte şekillendirildi. İnşaat iskelelerinden oluşturulan strüktür kumaşlarla bölünerek yarı geçirgen bir atmosfer yaratıldı.


                   

Fotoğraflardaki "Karanlığı Aydınlatan Işıklar" temasının çıkış noktası olan ışık tekniği, fotoğrafların aydınlatılmasında da kullanıldı. Strüktür üzerinde gerilen çelik halatlar yardımıyla localara dağıtılan ışık düzeneği, Caravaggio ışık tekniği ile fotoğrafları aydınlattı. Buna hareketli formuyla koridora dinamizm katan ahşaplar da eklenerek kurgu tamamlandı.


         


Açılışı 16 Ocak 2014 tarihinde gerçekleşen "Adana'ya Güç Verenler-1" fotoğraf sergisi, 30 Ocak'a kadar Adana, 75. Yıl Sanat Galerisi'nde ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.Atölye 360 Mimarlık'ın objektifinden hazırlık sürecinin diğer kareleri:
         

                   

         

         

         

         

         

         


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :