"21. Yüzyılın Yaşam Standartları"nı Kaykaylar Belirlesin!

E. Seda KAYIM / 19 Temmuz 2011


Profesyonel kaykaycılar ‘tarafından' ve profesyonel kaykaycılar ‘için' 1986 yılında Fransa'da kurulan Etnies, bugün uluslararası bir fenomen sayılıyor. Dünyanın ilk profesyonel kaykay ayakkabısı "Natas"ı üreten marka, 1990'ların Amerikan sokak kültürünün de etkisi ile kaykaycılar ile sınırlı olmayan bir kitleye hitap ediyor. Marka 25. kuruluş yıl dönümünü, bir anlamda "köklerine geri dönerek" Fransa'da, La Gaîté Lyrique Müzesi'nde sergilenen bir yerleştirme ile kutluyor.
Yerleştirme, firmanın bugünkü patronu Pierre-André Senizergues'in Malibu'da konumlanacak "kaykay evi" PAS House'un iç mekan prototipi olarak karşımıza çıkıyor. Senizergues'in konsepti üzerinden California merkezli Air Architecture ile sanatçı Gil Le Bon Delapointe ortaklığında geliştirilen prototip, her noktasına kaykay ile ulaşılabilmek üzere uygulanacak olan projenin de ön gösterimi niteliğini taşıyor.

Her Yeri "Kayılabilen" Bir Ev

Kaykay meraklılarının hayallerini süsleyen prototip, kendisi de profesyonel bir kaykaycı olan Senizergues'in Malibu "Las Flores" kanyonu üzerinde inşa edilen ve Pasifik Okyanusu'na bakan 200 metrekarelik konutunun işlev şemasını gözler önüne seriyor. Eğimli duvarlarından tutun da mutfak tezgahı ve hatta koltuğu "kayılabilecek" şekilde tasarlanan mekanın gerçek ölçekli ve 70 metrekarelik prototipi de, mekanın içereceği tüm donatıları barındıryor.La Gaîté Lyrique Müzesi'ndeki prototip konsepti, "içten dışa doğru süreklilik arz eden kurdele şeklinde bir yüzey" oluşturma fikrinden hareket ediyor. İlki oturma odası, yemek ve mutfak mekanını, ikincisi yatak odası ile banyoları, üçüncüsü ise kaykay antrenman alanını kapsayacak şekilde üç modüle bölünen PAS House, Air Architecture'dan Francois Perin tarafından "kaykay pratiğinin tüm güçlü kültürel etkilerini barınma mekanına entegre eden bir gelecek projesi" olarak tanımlanıyor.
Sürekli döşemeleri önce duvara ve sonra tavana dönüşen tasarım, 3 metre çapında bir tüp meydana getiriyor. Bu sürekli yüzey üzerinde yer alan tüm donatılar da "kayılabilir" olarak biçimlendiriliyor: Mutfak, banyo ve oturma alanı yüzeye entegre edilirken masa, mutfak adası ya da yatak gibi mobilyalar ve hatta dolap ile raflar yüzey sürekliliğine eklemlenerek "kayılabiliyorlar".

"Pratiklerini evlerine taşımak isteyen kaykaycıların ebedi hayali" olarak nitelenen proje, dünyanın tamamı "kayılabilir" ilk barınma mekanı konsepti olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik daha da ötesi olma iddiasını taşıyor: "PAS House, Öklid geometrisi ötesinde ve sürekli yüzeylerin inşası ile çığır açarken, daha akışkan ve dinamik bir domestik mekan deneyimi yaratıyor ve 21. yüzyıl yaşam tarzını temsil ediyor."

Bu haber Archinect ve Daily Mail Online'dan derlenmiştir.

PAS House prototipinin diğer görselleri için lütfen devam ediniz.    >>>>>>>>

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :