12. İstanbul Bienali'nde Başrol, Sanat Eserlerinin

mimarizm.com / 16 Şubat 2011


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 12. İstanbul Bienali, 17 Eylül-13 Kasım tarihleri arasında İstanbullularla buluşmaya hazırlanıyor.

12. İstanbul Bienali'nin "İsimsiz (12. İstanbul Bienali), 2011" olarak belirlenen başlığı ve görsel kimliği, minimalist ve kavramsal yapıtlarıyla 20. yüzyıl güncel sanatının en önemli isimleri arasında sayılan Kübalı-Amerikalı sanatçı Felix Gonzalez-Torres'e göndermeler içeriyor.


12. İstanbul Bienali küratörleri Jens Hoffmann ve Adriano Pedrosa, Uluslararası İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer (ortada) ile bienalin içeriğine ilişkin bilgilendirmede bulundular. Foto: Ilgın Erarslan Yanmaz


Bienal tek mekanda, eserler ön planda...

Başlığının yanı sıra temalarında da Felix Gonzalez-Torres'in işlerinden ilham alan bienalde; "İsimsiz" (Pasaport), "İsimsiz" (Ross), "İsimsiz" (Ateşli Silahla Ölüm), İsimsiz (Soyutlama) ve İsimsiz (Tarih) olarak farklı temalar altında düzenlenecek beş karma sergiye ek olarak, bu meselelerle ilgili tartışmaları daha da ileriye taşıyacak 45 solo sergi de yer alacak. 12. İstanbul Bienali, başlığında olduğu gibi, bu beş tema çerçevesinde de Gonzalez-Torres'e referans vermeye devam edecek.

Günümüzde, özellikle bienal bağlamında, yan etkinlik ve programları öne çıkaran anlayışa yanıt olarak, sanatsal ve küratoryel ifadenin asıl biçimi olan serginin önemine yeniden dikkat çekmeyi amaçlayan 12. İstanbul Bienali, tek bir sergi mekanında gerçekleştirilerek sanat eserlerinin ön plana çıkmasını sağlayacak.


Bienal heyecanı bu yıl erken başlıyor

İlk kez geçtiğimiz yıl hazırlanan "BienalArtı" biletleri, 26 Şubat 2011 Cumartesi günü satışa çıkıyor. Sanatseverler, "BienalArtı" biletleri ile İstanbul Bienali'ne kişisel olarak katkıda bulunmanın yanı sıra 15-16 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek ön izlemeye katılabilecek ve Bienali özel etkinlikleriyle birlikte sınırsız izleme fırsatına sahip olacaklar. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :