Teknik Kongre: “Alacakaranlıkta Mimarlık”

mimarizm.com / 20 Şubat 2018
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından düzenlenen “Alacakaranlıkta Mimarlık” kongresinde, Atina Ulusal Teknik Üniversitesi'nden Stavros Stavrides de “Kültürlerin Ortaklaşma Ortamlarını Destekleyen Mimari Pratikler” başlıklı bir sunum yapacak.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi 23-24-25 Şubat tarihlerinde gerçekleştireceği genel kurul sürecinin bir parçası olarak 23 Şubat Cuma günü İTÜ Taşkışla 109 no.lu salonda “Alacakaranlıkta Mimarlık” başlıklı bir Teknik Kongre düzenliyor.

Oda'nın davet metninde şu bilgiler yer alıyor:

"Barış, adalet ve dayanışmayı kuran, yerleşik yaşamımızdır. Bugün tehdit altında olan da, yalnızca fiziki yerleşimlerimiz ve kültürel mirasımız değil, bir bütün olarak yerleşik yaşam pratiğimizdir. İster gösterişli yapıların gölgesinde yürütülen kentsel dönüşümler, ister çatışmalar ve savaş; büyük kitlelerin yerinden edilmesi, zorunlu göç ve yersiz/yurtsuzlaşma ile sonuçlanan süreçlerin tümü, içerdiği tüm değerlerle birlikte yerleşiklik duygusunu imkansız kılar.

Mimarlık, tüm bilgisi yerleşik yaşam üzerine kurulu bir meslek ve aynı zamanda tarihi mesleğin kendisinden çok daha eskilere giden bir bilgi alanıdır. Yerleşik yaşamı ve yerleşiklik duygusunu örseleyen tüm süreçler, yalnızca bir meslek olarak mimarlığı değil, on bin yıllık yerleşik yaşam pratiğine dayalı bir bilgi alanı olan mimarlığın kendisini de anlamsızlaştırır. Bazen inşa etmek de, barbarlığa dönüşebilir.

Auschwitz’den sonra şiir yazmak da barbarlıktır diyordu Adorno, ama kim bilir belki de karanlığın en koyu anı, günün ağarmaya başladığı andır.  Ama bizler için ışığa giden yolun, yalnızca mesleği ve meslektaşları değil; aynı zamanda yerleşimlerimizi, doğayı ve bir bütün olarak binlerce yıllık kolektif emeğimizin ürünü yerleşik yaşamlarımızı savunmaktan geçtiğini biliyoruz.

Teknik kongremizi bu düşüncelerden hareketle; yerleşik yaşamlarımızı kuran ve sürdüren  kolektif emeğimizi ve toplumsal belleğimizi yeniden okuyacak, doğacak günü barış, adalet ve dayanışma duyguları ile karşılayabilecek paylaşımlar ve tartışmalar eşliğinde gerçekleştirmeyi umut ediyoruz."

Kongre Programı:

11.00 – 11.30  Açılış Konuşmaları
Ali Hacıalioğlu / Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri
Eyüp Muhçu / Mimarlar Odası Genel Başkanı

11.30 – 12.30  Sunum
“Kültürlerin Ortaklaşma Ortamlarını Destekleyen Mimari Pratikler” (Architectural Practices in Support fo Space Sharing Cultures)
Stavros Stavrides / Mimar, Atina Ulusal Teknik Üniversitesi

12.30 – 13.30  Yemek Arası

13.30 – 15.15  Oturum
Esin Köymen / Mimar, Oturum Moderatörü
Begüm Özden Fırat / Sosyolog, MSGSÜ
Fikret İlkiz / Avukat
Sinan Omacan / Mimar

15.15 – 15.30  Ara

15.30 – 17.00  Forum
Mücella Yapıcı / Mimar, Forum Moderatörü


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :