Tarihi ve Bugünü ile “Her An Harran”

mimarizm.com / 11 Haziran 2018
Bodrum Mimarlık Kitaplığı 12 Haziran’da “Tarihi ve Bugünü ile Her An Harran” başlıklı söyleşide Annette Hanisch ve Ömer Doğan'ı konuk edecek.

Annette Hanisch ve Ömer Doğan, 2017 yılında Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Harran Kaymakamlığı’nın girişimiyle yayınlanan Her An Harran - Every Moment Harran kitabını hazırlamışlardır. Kitabın içeriğini, 1988'den bu yana Türkiye’de çevirmenlik ve makale yazarlığı yapan Annette Hanisch üstlenirken, üretimini Bodrum’da sürdüren fotoğraf sanatçısı Ömer Doğan ise yayının görsel belgelemelerini üstlenmiştir.

Hanisch ve Doğan'ın Bodrum Mimarlık Kitaplığı'nda gerçekleştirecekleri Tarihi ve Bugünü ile “Her An Harran” başlıklı söyleşi, Bodrum’un Ege ve Akdeniz kültürüyle şekillen mimarisinin içinden, Harran’ın Mezopotamya ve Küçük Asya’nın devinimlerle dolu tarihiyle sürekli dönüşüm geçiren mimarisine ve kültürel çeşitliliğine uzanacak. Harran’ın mekânsal, yapısal ve kentsel oluşumlarının arka planındaki sosyal ve kültürel hareketlilikle tarihsel süreçlerini karşılaştırmalı olarak ele alacak olan söyleşi 12 Haziran Salı günü saat 18:00'de Bodrum Mimarlık Kitaplığı'da izlenebilir.

Etkinlik tüm katılımlara açıktır. 

* * *
Almanya’nın Detmold kentinde doğan Annette Hanisch, Brüksel Alman Lisesi’ni bitirmesinin ardından Hannover Konservatuarı’nda (Hochschule für Musik und Theater) müzik öğretmenliği ile Hannover Üniversitesi’nde Fransız dili ve edebiyatı eğitimi almıştır. 1988 yılından sonra Türkiye’de yaşamaya başlayan Hanisch, 2004 yılında Bodrum’da çeviri ve danışmanlık ofisini açmıştır. Almanya WDR radyosu için 2008 yılında Tuna Kiremitçi’nin ‘Dualar Kalıcıdır’ adlı romanının, 2010 yılında Ayşe Kulin’in ‘Bir Gün’ adlı romanının, 2013 yılında da Ece Temelkuran ‘Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ adlı romanın uyarlaması ve çevirisini gerçekleştirmiştir. Tuna Kiremitçi’nin ‘Dualar Kalıcı’ adlı romanı Randomhouse BTB yayınevi için Almanca’ya çevirisi Temmuz 2015’te yayınlanmıştır. Ayrıca, 2006 yılında Deniz Ticaret Odası için “Türkiye’de Deniz Turizmi” başlıklı kitapçığın metin yazarlığını ve Almanca, İngilizce ve Fransızca çevirilerini üstlenmiştir.

1985 yılından itibaren serbest fotoğrafçılık, reklam fotoğrafçılığı ve belgesel fotoğrafçılığı yapan Ömer Doğan, 2010'dan bu yana Bodrum’da serbest fotoğrafçılık yapmaktadır. Bodrum’un yanısıra Çukurca, Kilis, Adıyaman, Ankara ve Gaziantep’te, Türkiye dışında ise Almanya, Hollanda, Romanya, Fas ve Suriye (Halep)’te üretimde bulunan ve sergi açan Doğan, aralarında THY, Anadolujet ve Onur Air’in de bulunduğu ulaşım ve turizm kuruluşları için fotoğraf ve reklam filmi çekimleri gerçekleştirmiştir.

 

 

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :