Pera Müzesi Öğrenme Programları

mimarizm.com / 03 Eylül 2019
Pera Müzesi Öğrenme Programları ve Galatasaray Üniversitesi Kültürel Dokümantasyon Merkezi iş birliğiyle düzenlenen “Keşfedenler: Sanat ile Uygulamalı Öğrenme Pratikleri” semineri 5 Eylül’de Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşecek.

Pera Müzesi Öğrenme Programları, farklı yaş grupları ve kitleler için düzenlediği etkinliklere eğitmenlere yönelik özel bir seminerle devam ediyor. Galatasaray Üniversitesi (GSÜ) Kültürel Dokümantasyon Merkezi iş birliğiyle hazırlanan “Keşfedenler: Sanat ile Uygulamalı Öğrenme Pratikleri” seminer programı, farklı disiplinlerden konuşmacıları bir araya getirecek. Sanat aracılığıyla toplumsal kapsayıcılığın nasıl karşılanabileceği ve eğitimde bu kapsayıcılığın nasıl gerçekleşebileceği sorularından hareketle kurgulanan etkinlik, 5 Eylül 2019 Perşembe günü saat 10:00-17:00 arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek.

Öğrenme pratiğini sanat yoluyla yeniden düşünmek
Öğretici ve öğrenen arasındaki bilgi, beceri ve anlayış paylaşımını desteklemek amacıyla hazırlanan seminer programı; uygulamalı atölyelerdeki öğrenme sürecinde katılımcıları, öğretileni dinlemeye ve kabul etmeye değil, anlamaya ve deneyimlemeye teşvik etmeyi hedefliyor. Seminerin konuşmacıları arasında, öğretim üyeleri Dr. Murad Özdemir (Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi), Prof. Dr. Marcus Graf (Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi), Dr. Ilgım Veryeri Alaca (Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar), Prof. Dr. Feyza Çorapçı (Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü), Betül Gaye Dinç (Koç Üniversitesi) ile Pera Müzesi Öğrenme Programları’ndan Eda Göknar ve Hazal Altun yer alıyor.

Eğitmenlerin gözünden öğrenmenin yeni tanımları
Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Murad Özdemir, “Sanat ve İletişim” temalı sunumunda, sanatın deneyime dayalı “özel” bir iletişim biçimi olduğu düşüncesinden yola çıkarak, sanat temelli öğrenme deneyiminin tasarım olanaklarını tartışmaya açacak. Pera Müzesi Öğrenme Programları’ndan Eda Göknar ve Hazal Altun, müzenin kuruluşundan bu yana farklı yaş gruplarını sanatla buluşturmak ve sanatı ulaşılabilir kılmak amacıyla düzenledikleri öğrenme programlarından bahsedecek.

Programın ikinci bölümü, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Marcus Graf’ın “Deneyle Yaratmak-Deneyimle Öğrenmek” başlıklı sunumuyla başlayacak. Koç Üniversitesi’nden Dr. Ilgım Veryeri Alaca, 2016-2019 yılları arasında tamamlanan bir dizi sanatsal ve eğitsel çalışmayı dinleyicilere aktarırken, Pera Müzesi Öğrenme Programları önceki asistanlarından Betül Gaye Dinç, müzenin öğrenme programlarında edindiği deneyimleri katılımcılarla paylaşacak. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Feyza Çorapçı ise kültür-sanat temelli atölye programlarının çocuk ve gençlerin gelişimindeki rolüne ilişkin bulguları ele alacak.

Seminer Programı

10:00-10:30 Kayıt ve Kahve İkramı
10:30-10:45 Açılış Konuşması; M. Özalp Birol (Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü)
10:45-11:30 Sanat ve İletişim; (Dr. Murad Özdemir, Galatasaray Üniversitesi)
11:30-12:00 Pera Müzesi’nde Öğrenme Programları; Eda Göknar ve Hazal Altun
Öğle Yemeği Molası
13:15-14:00 Deneyle Yaratmak – Deneyimle Öğrenmek; Prof. Dr. Marcus Graf (Yeditepe Üniversitesi)
14:00-14:45 Sanat ile Düşünme ve Duyumsama; Dr. Ilgım Veryeri Alaca (Koç Üniversitesi)
14:45-15:00 Kahve Molası
15:00-15:45 Pera Müzesi ile Öğrenmeyi Keşfetmek: Öğrenme Programı Asistanının Deneyimleri; Betül Gaye Dinç, (Koç Üniversitesi)
15:45-16:30 Çocuk ve Gençlere Yönelik Kültür Sanat Atölye Çalışmalarında Erişim, Katılım ve Kalite Göstergeleri; Prof. Dr. Feyza Çorapçı (Boğaziçi Üniversitesi)
16:30-17:00 Soru - Cevap ve Kapanış Konuşması; Eda Göknar

Program hakkında bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :