Olivetti Deneyiminin Tarihi, Mirası ve Geleceği

mimarizm.com / 19 Ekim 2018
Yeditepe Üniversitesi'nden Moira Valeri’nin küratörlüğünde, 4. İstanbul Tasarım Bienali'ne paralel olarak düzenlenen İtalyan Mimarların Öyküsü 3 konferans serisi, Adriano Olivetti Vakfı Genel Sekreteri Beniamino de’ Liguori Carino'nun sunumu ile devam ediyor.

© Francesco Mattuzzi | Adriano Olivetti Vakfı

Adriano Olivetti Vakfı Genel Sekreteri Beniamino de’ Liguori Carino'nun 22 Ekim Pazartesi günü İtalyan Kültür Merkezi'nde gerçekleştireceği Olivetti Deneyiminin Tarihi, Mirası ve Geleceği başlıklı konferansta; Adriano Olivetti'nin, UNESCO tarafından miras alanı ilan edilen Ivrea kentine ve tüm insanlığa miras bıraktığı değerlerin, girişimsel, kültürel, siyasi ve sosyal başlıklar üzerinden izini sürmek amaçlanıyor.

Adriano Olivetti’nin girişimcilik hikayesini en iyi anlatan dönem, 1932-1965 yılları arasında geçen ve ilk masaüstü bilgisayar olan P101’in tanıtıldığı sene ile sonlanan dönemdir. Yenilikçi ama öncü kalmayı sağlayabilmiş olan bu proje, teknolojik araştırmaların, tasarımın, mimarlığın, sosyal sorumluluk ve bölgesel sorumluluk konularının, girişimcilik ile özgün entegrasyonunu içermektedir.

Adriano Olivetti vakıf binasının önünde, Adriano Olivetti Vakfı arşivi 

Olivetti ailesinin bugün hâlâ geçerli olan deneyimlerinin ve değerlerinin mirasını temsilen, Ivrea kentinde, endüstriyel, kültürel, politik ve sosyal etkinlikleri desteklemek amacıyla 20. yüzyıl mimarisi çizgilerine sahip bir açık hava müzesi yapılmıştır. Müze, 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle UNESCO tarafından İtalya’nın 20. yüzyıl endüstri mimarisini içeren ilk “Dünya Miras Alanı” ilan edilmiştir.

İtalyancadan Türkçeye simultane çevirinin olduğu, katılıma açık ve ücretsiz etkinliğe İtalyan Kültür Merkezi’nin internet sitesinden rezervasyon yapılması tavsiye edilir. 

*

Beniamino de’ Liguori Carino hakkında:

1981 yılında Roma’da doğmuştur. Roma Sapienza Üniversitesi Modern ve Çağdaş Tarih bölümünden Comunità Yayınları üzerine yapmış olduğu tezi ile mezun olmuştur. Eğitimi sonrasında Washington’da Amerika Birleşik Devletleri Alman Marshall Vakfı ile, sonrasında Roma’da bağımsız bir yayıncıyla çalışmıştır. 2009 yılından beri Çalışma Merkezi Vakfı (Centro Studi della Fondazione) üyesi olup, 2016 yılından beri vakfın genel sekreteri olmuştur. 2016 yılından beri Olivetti Tarih Arşivi Derneği’nin Danışma Kurulu üyesi olmakla beraber aynı zamanda derneğin Başkan Yardımcısı’dır. 2012 yılından beri Comunità Yayınları’nın editörlük ve yayın müdürlüğü yapmaktadır.

İtalyan Mimarların Öyküsü 3 konferans programı:

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :