İzmir Mimarlık Merkezi ve Selçuk Ecza GM Binası Dünyanın En İyileri Arasında

mimarizm.com / 27 Temmuz 2015

Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi ile Avrupa Mimarlık, Sanat, Tasarım ve Kentsel Araştırmalar Merkezi işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Mimarlık Ödülleri'nin 2015 sonuçları açıklandı. Yarışmada bu yıl 26 ülkeden 60 bina ödüle değer görüldü. Kazananlar arasında Türkiye'den İzmir Mimarlık Merkezi ve Selçuk Ecza Genel Müdürlük Binası da yer alıyor.Tasarım, inşaat, planlama ve sürdürülebilirlik alanında başarı gösteren projeleri onurlandırmak ve gerek kamu gerek özel sektör tarafından gerçekleştirilen en iyi uygulamaları dünyaya tanıtmak amacıyla Uluslararası Mimarlık Ödülleri (The International Architecture Awards) programı kapsamında; yeni gökdelenler, ticari ve kurumsal yapılar, özel konutlar, gayrimenkul projeleri, kent planları, iç mekan, restorasyon ve yeniden işlevlendirme projeleri değerlendirmeye alınıyor.

Küresel ödül programına bu yıl Avrupa, Asya, Orta Doğu, Avustralya ve Amerika'dan yüzlerce proje başvurdu. Finale kalan projeler arasında; Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, Santiago Calatrava, Office of Metropolitan Architecture OMA / Ole Scheeran, 3XN, Kohn Pedersen Fox, Robert A.M. Stern Architects, LLP., Henning Larsen Architects, ingenhoven architects GmbH., WEISS/ MANFREDI , Mecanoo, Dominique Perrault Architecture, Jakob + MacFarlane, Aedas, Dominique Coulon et associés gibi dünyanın önde gelen mimarlık ofisleri yer aldı. 

2015'in ödüllü binaları ise şu ülkelerden çıktı: Avusturya, Avustralya, Brezilya, Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, İngiltere, Hindistan, İran, İrlanda, İtalya, Japonya, Lübnan, Meksika, Yeni Zelanda, Çin Halk Cumhuriyeti, Slovakya, Singapur, Güney Kore, İspanya, İsveç, Hollanda, Türkiye, Vietnam, BAE ve ABD.

2015 jürisinde Claudia Donà (Tasarım eleştirmeni - gazeteci, İtalya), Thomas Herzog (Mimar, Thomas Herzog Architekten, Almanya), Oliver Herwig (Tasarım ve mimarlık gazetecisi, Almanya), Olga Ritter (Mimar, Ritter Jockisch Architekten, Almanya), Hannes Ziesler (BMW AG, Almanya) ve Maximilian Danner (BMW AG, Almanya) görev aldı.

Chicago Athenaeum Müzesi Başkanı Christian Narkiewicz-Laine, 2015 ödüllerine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

"Çok çeşitli ve örnek nitelikte başvuru arasından jüri, öne çıkan ve hepsi yeni değerlerle konuşan 60 projeyi belirledi. Mimarlık artık sadece biçimi kutlamanın ötesinde, kurumları pozitif yönde etkilemek, toplulukları güçlendirmek, sürdürülebilir ve esnek davranmak, insan ruhunda iyimserliği, merakı ve cömertliği ateşlemek zorunda. (...) Bu projelerdeki yenilikçi ruh onları, dünya çapında inşa edilmekte olan yapılardan ayırıyor. Ödüle değer bulduğumuz projeler; faydalı, sürdürülebilir, yaşamayı ve çalışmayı arzu edeceğimiz, esinleneceğimiz sıradışı yeni yapılar inşa etmenin mümkün olduğunu gösteriyor."


İzmir Mimarlık Merkezi

Proje Yeri: İzmir
Tamamlanma tarihi: 2012
Mimari tasarım: Türkiye Mimarlar Odası İzmir Şubesi 
Tasarım ekibi: Güngör Kaftancı, H. Arslan Yıldırım, Turgay Bakır, Salih Seğmen, Hüseyin Hepşengünler, Alev Ağrı, Tamer Başbuğ, Hasan Topal, Erdal Kamahlıoğlu, Hikmet Sivri Gökmen, Aytül Yaşarol, Nilüfer Çınarlı Mutlu, Necdet Ulema, Adrian Turan, Ahmet Küçük, Erdal Uzunoğlu, Ilker Özdel, Seçkin Kutucu, Hakan Kılınçarslan, Ali Okan Yılmaz, Selin Zağpus Yiğitoğlu, Deniz Dokgöz, İlker Kahraman, Halil İbrahim Alpaslan, Ferhat Hacialibeyoğlu, Cerik Kocaman, Serdar Uslubaş, Orhan Ersan, Talat Sivri
İşveren: Türkiye Mimarlar Odası İzmir Şubesi 
Yüklenici: Kare, MTU
Fotoğraflar: Güler Erlan, Onur Orün, Cenk Hasan Dereli
 

Selçuk Ecza Genel Müdürlük Binası

Proje Yeri: İstanbul
Tamamlanma tarihi: 2012
Mimari tasarım: Tabanlıoğlu Mimarlık
Tasarım ekibi: Melkan Gürsel, Murat Tabanlıoğlu
Mimari proje ekibi: Salih Yılgörür, Aydın Işık, Ali Çalışkan, Utkan Yönter, Cenk Tunaboylu, Gökçe N. Gündüz, Fatma Ural, Tuğçe Güleç, Zeynep Dündar, Devran Eren Üzün, Oktay Murat, Sema Türker, İsmail Ulukaya, Ali Rıza Saçan, Gülin Derman
İşveren: Selçuk Ecza Holding
Ana Yüklenici: Selçuklu İnşaat
Genel Koordinatör: Hulki Yücel
Statik: AN Mühendislik
Fotoğraflar: Thomas Mayer


Ödüllü projeler, Kasım ayında gerçekleşecek olan 3. Chicago Mimarlık Bienali'nde gösterime sunulacak. "The City and the World" başlıklı sergide, Uluslararası Mimarlık Ödülleri 2015 ile Amerikan Mimarlık Ödülleri 2015'in kazananları yer alacak.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :