''Kesişen Yollar: Türkiye ve Dünyada Mimarlık Alanında Hesaplamalı Tasarım'' Konferansı

mimarizm.com / 25 Mart 2013
''Kesişen Yollar: Türkiye ve Dünyada Mimarlık Alanında Hesaplamalı Tasarım'' Konferansı

Türkiye'deki 21. yüzyıl tasarım uygulamaları, ''Kesişen Yollar: Türkiye ve Dünyada Mimarlık Alanında Hesaplamalı Tasarım'' konferansında masaya yatırılıyor.Hesaplamalı tasarım teorisi, uygulama ve metodları konularına odaklanan mimarlar, Hesaplamalı Tasarım Girişimi İstanbul'un 3 Nisan Çarşamba günü SALT Galata'da düzenleyeceği konferansta bir araya geliyor. Kesişen Yollar başlığında gerçekleşecek olan etkinlik, hesaplamalı tasarım yöntemleri ve bu yöntemlerin tasarım ve mimaride uygulanması, farklı kültürlerdeki kullanımları gibi konulara odaklanacak.

Carlos Pérez Albà, Luis Fraguada, Sigrid Brell-Çokcan, Gökhan Avcıoğlu, Durmuş Dilekci, Elif Erdine, Gökhan Karakuş, Nilüfer Kozikoğlu, Salih Küçüktuna gibi uluslararası alanlarda faaliyet gösteren mimar ve tasarımcılardan oluşan konuşmacılar, gelişmiş hesaplamalı tasarım metotdarı ile ilgili bireysel perspektiflerini sunacak; ardından Türkiye'de son 10 yılda gelişmiş hesaplamalı tasarım perspektifleri üzerine yoğunlaşan panelde, Türkiye'de bu konuda aktif mimar ve tasarımcılar deneyimlerini dinleyicilere aktaracak.


Konferansın Konusu

Günümüzde Türkiye gibi Batılı olmayan ortamlarda, hesaplamalı tasarımın biçimin yapılanması için kullanılması, mimarlık ve tasarım üretim süreçlerini dönüştürüyor. Hesaplamalı tasarım yazılımındaki gelişme ile Türkiye'deki mimar ve tasarımcılar da artık form üretmek üzere bu metoda başvuruyor. Peki Türkiye gibi endüstriyel ve geleneksel yapım sistemlerinin birbiriyle iç içe olduğu bir ülkede hesaplamalı tasarım metotları nasıl uygulanır? Tasarımcılar hesaplamalı tasarımı tasarım stüdyolarında ve buna bağlı yapım alanlarında nasıl kullanıyor? Tasarımları üretim aşamasına geldiğinde ne tür pratik sorunlar ile karşılaşıyorlar? Hesaplamalı tasarım yazılımları, üretim atölyesi yazılımları ve BIM (Building Information Modeling) gibi mühendislik yazılımları ile ne gibi bir arayüzde buluşuyor? Tasarımdan üretim sürecine aktarılan verinin doğası nedir? Ve de en önemlisi Türkiye'deki hesaplamalı tasarımın kullanımı, bu metodun küresel düzeydeki gelişimi ve yeri ile nasıl karşılaştırılır?


Konuşmacılar

Carlos Pérez Albà
Eğitimci, Yazılım Geliştirici, McNeel Europe / Barselona

Luis Fraguada
Mimar, LaN | Live Architecture Network - Kurucu Ortak / Barselona, Colorado
Öğretim Üyesi, IaaC / Barselona

Sigrid Brell-Çokcan
Mimar, II Architects int - Kurucu Ortak / İstanbul, Viyana


Panel Katılımcıları

Gökhan Avcıoğlu
Mimar, GAD - Kurucu ve Yönetici / İstanbul, New York

Durmuş Dilekçi 
Mimar, Uras X Dilekci - Kurucu Ortak / İstanbul

Elif Erdine
Program Yöneticisi, AA DLAB ve AA Istanbul Visiting School, Architectural Association / Londra
Doktora öğrencisi - Mimari Tasarım, Architectural Association / Londra

Gökhan Karakuş
Tasarımcı, Eleştirmen, Emedya Design - Kurucu / İstanbul

Nilüfer Kozikoğlu
Mimar, Tuşpa - Kurucu / İstanbul

Salih Küçüktuna
Mimar, Uras X Dilekci - Ortak / İstanbul
Öğretim Üyesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi


3 Nisan Çarşamba günü 14:00 – 18:30 saatleri arasında SALT Galata Workshop Odaları 2/3'te gerçekleşecek Kesişen Yollar konferansı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve etkinliğe rezervasyon yatırmak için tıklayınız. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :