İstanbul’un Kent Tarihinden Kesitler Seminer Dizisi 1

mimarizm.com / 07 Mayıs 2020
TMMOB Mimarlar Odası'nın düzenlediği SMGM E-Seminer dizisinin ilk etkinliği 7 Mayıs Perşembe günü Prof. Dr. Mehmet Özdoğan'ın katılımıyla gerçekleşecek.

Etkinlik Metni

İstanbul, özel coğrafi konumu nedeniyle tarihöncesi çağlardan bu yana tercih edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Kent, tarihsel süreç içinde Bizans, Osmanlı gibi büyük devletlere de başkentlik yapmış ve binyıllar içinde görkemli anıt yapılarla donatılmıştır. İstanbul’un çekici topografik özellikleri de anıtların yer seçiminde etkili olmuş, böylece doğal ve mimari çevre birlikte özgün bir kültürel peyzaj oluşturmuştur. Günümüz İstanbul imgesini tanımlayan ve sıklıkla koruma sorunlarına dikkat çekilen “tarihi yarımada silueti”, aslında zaman içinde pek çok değişim yaşayarak bugüne ulaşmış olan ve İstanbul’un geçmişindeki farklı dönemlerin, farklı kültürlerin izlerini taşıyan bir bütünlüktür.

Bugünkü İstanbul’u bütün yaşanmışlıkları ile daha iyi kavrayabilmek, çok katmanlı renkli kentsel dokusunu ve mimarisini duyumsayabilmek için TMMOB Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi (SMGM)İstanbul’un Kent Tarihinden Kesitler” seminer dizisini başlatıyor. İstanbul’un tarihöncesi çağlarından Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ulaşan bir dizi seminer olarak kurgulanan bu etkinlik kapsamında uzmanlar, İstanbul’un tarihi kent kimliğini tanımlayan önemli anıt yapıları, kentsel dokuları, ilginç doğal ortamları ve bunların zaman içindeki değişim ve dönüşümlerini bizlere aktaracaklar. Bugün halen varlığını sürdüren pek çok yapı ve kentsel doku parçası önemli koruma sorunlarıyla da karşı karşıyadır. Seminerlerde İstanbul’un kültürel ve doğal değerlerinin yanı sıra günümüzdeki korunmuşluk durumları ve onları bekleyen tehditler de tartışılacaktır.

Zeynep Eres moderatörlüğünde, 7 Mayıs Perşembe günü saat 16:00'da Youtube kanalından yayınlanacak, “Tarihöncesi Dönemde İstanbul: Kültür ve Doğa” başlıklı etkinliğin konuğu Prof. Dr. Mehmet Özdoğan olacak.

Seminere kayıt olmak için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :