Halk Kütüphanelerinin Rolü: İstanbul İçin Değerlendirmeler

mimarizm.com / 29 Mart 2017
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, Doç. Dr. Hatice Ayataç kentlerde sosyo-ekonomik yeniden yapılanmanın sağlanmasında kütüphanelerin öncü rolüne değinecek.

İTÜ Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Ayataç'ın vereceği "Halk Kütüphanelerinin Rolü: İstanbul İçin Değerlendirmeler" başlıklı konferans, 30 Mart 2017 Perşembe günü saat 15.30'da MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Video Konferans Salonu'nda izlenebilir. 

Halk Kütüphanelerinin Kentteki Yeri ve Rolü: İstanbul İçin Değerlendirmeler

Konferansın tanıtım metni:

"Kentsel gelişme dinamikleri ile teknik altyapı olanakları ve üst yapısal sosyal hizmet sunumları arasında önemli ilişkiler bulunmaktadır. Sanayi sonrası toplumlarda bilgi çağının getirdiği, bilgi toplumu olmaya yönelik bilgi ağlarına erişim giderek önem kazanmaktadır. Kentler, sanayi sonrası bilgi toplumunun en önemli mekânlarıdır. Geçmişin kentlerinden giderek farklılaşan nitelikleri ile, bilgi ağlarına erişimde kütüphaneler çok önemli kentsel hizmet alanlarıdır. Sadece bilginin depolandığı yerlerden öte, bilgi akışlarının izlendiği, değerlendirildiği önemli merkezler haline gelmektedirler. Dolayısıyla sosyo-ekonomik yeniden yapılanmanın sağlanmasında kütüphanelerin önemli rolü bulunmaktadır. Kütüphanelerin kentsel sistem içinde planlanmasında yer seçimlerine bağlı olarak oluşan mekânsal analizler şehir ve bölge planlama bilim alanında önemli bir meseledir. Özellikle İstanbul gibi hızlı gelişen, metropol düzeyindeki kentsel sistemlerde kütüphane gibi önemli sosyal hizmet kurumlarının eksikliği, sosyal ve ekonomik gelişme boyutlarında önemli tartışma konularını da beraberinde getirmektedir."
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :