Cumartesi Aurası: "İstanbul’da Art Deco"

mimarizm.com / 07 Aralık 2018
Cumartesi Aurası Konferans Dizisi, 8 Aralık’ta "İstanbul’da Art Deco" başlıklı konuşması ile mimar, editör ve mimarlık tarihçisi Zafer Akay’ı ağırlıyor.

AURA-İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi'nin, Sertifika Programı dahilinde, iki haftada bir düzenlediği Cumartesi Aurası disiplinler arası konferans dizisi devam ediyor. Aralık ayının ilk Cumartesi Aurası, Yaktaş Gerflor sponsorluğunda, "İstanbul’da Art Deco" başlıklı konuşması ile mimar, editör ve mimarlık tarihçisi Zafer Akay’ı konuk edecek.

İstanbul'da Art Deco

Erken Cumhuriyet döneminde İstanbul'da konut üretimi, savaş öncesindeki gibi, çoğunlukla Sanayi-i Nefise Mektebi mezunu gayrimüslim mimarlar tarafından yapıldı. Bu dönemde ortaya çıkan Gümüşsuyu, Talimhane, Teşvikiye gibi yeni çok katlı konut alanlarında 1920'lerde daha çok sadeleşmiş neo-klasik tarzlar görülürken, Avrupa modernizminin etkisiyle Art Deco 1930'lar mimarlığına damgasını vurdu. 20. yüzyıl başındaki hızlı değişimler ve 1920'lerde Cumhuriyet ile birlikte "modern mimarlık"a geçişle eşzamanlı karmaşık politik süreçler bu mimarların da izlerini bulmamızı zorlaştırıyor. Bu kendine özgü dönemin tasarımcı aktörlerini tanımak için, elimizdeki çeşitli bilgi kaynaklarını birleştirecek bir veri tabanı bir başlangıç oluşturabilir.

Ayrıca aynı gün içerisinde Yeditepe Üniversitesi’nin 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında ürettiği “Bosphorus SMLXL” sergisi tüm gün Aura’da ziyaretçilere açık olacak.

Sergi ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Katılımın ücretsiz olduğu konferansa kayıt yaptırmak için tıklayın.

*

M. Zafer Akay hakkında:

1963'te doğdu. İlk ve orta öğrenimini 1980'de TED Özel Ankara Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 1984'te ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünden lisans derecesini aldı. 1985-87 yıllarında aynı kurumda araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1988-97 arasında Ankara'da serbest mimarlık çalışmalarını sürdürdü. 1991'de Arkitekt dergisinin editörlüğünü yürüttü. 1997'den sonra İstanbul'da, 1998-99'da ArchiScope genel yayın yönetmeni, 2000'de Total Aydınlatma'da proje yönetmeni olarak çalıştı. Mimarlar Odası ve Literatür Yayıncılık'ta mimarlık alanında editörlük çalışmalarını sürdürdü. 2004'te Zafer Akay Yapı İşliği adı altında yeniden serbest mimarlık çalışmalarına başladı. Yanı sıra, Erken Cumhuriyet dönemi Türkiye mimarlığı ve modernleşme alanlarında mimarlık tarihi çalışmalarını ve İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim görevliliğini sürdürmekte.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :