"Brancusi: Evrensel Kültüre ve Sanata Katkısı" Sempozyumu

mimarizm.com / 17 Nisan 2024
"Brancusi: Evrensel Kültüre ve Sanata Katkısı" Uluslararası Sempozyumu 18 Nisan 2024 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ev sahipliğinde düzenleniyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Dünya Sanat Haftası'nı kutladığımız bu günlerde, 18 Nisan 2024 Perşembe saat 10:30'da, ‘Brancusi: Evrensel Kültüre ve Sanata Katkısı’ isimli Uluslararası Sempozyuma ev sahipliği yapıyor. 20. yüzyılın en etkili modern sanat öncülerinden biri olarak kabul edilen heykeltraş Constantin Brancusi ve çalışmalarının önemli sanatçı ve akademisyenlerle değerlendirileceği sempozyum herkese açık.

20. yüzyılın en etkili modern sanat öncüsü olduğu kabul edilen heykeltıraş Constantin Brancusi, 1876 yılında Romanya’nın Pestişani köyünde doğdu. Modernizmin kurucu isimlerinden biri olan sanatçının eserleri günümüzde halen New York Metropolitan Sanat Müzesi, Philadelphia Sanat Müzesi, Paris’teki Centre Georges Pompidou ve Londra’daki Tate Modern koleksiyonlarında sergileniyor.

Brancusi’nin Dünya’ya Miras bıraktığı öncü modern eserleri hakkında sunum yapmak üzere Paris Centre Pompidou Brancusi Küratörü Sayın Doina Lemny ve Romanya Timişoara Ulusal Sanat Müzesi Müdürü Sayın Filip Petcu’nun katılacağı sempozyum iki ana oturumdan oluşuyor.

Devlet Sanatçısı, Ressam Devrim Erbil inisiyatifiyle düzenlenen sempozyum, organizasyonunu Istanbul Sanat ve Kültür Derneği Başkanı, Yıldız İbram üstleniyor.

Türkiye’den konuşmaları ile katılacak mimarlık ve sanat alanından akademisyen ve sanatçıların arasında Prof. Dr. Devrim Erbil, Sanat Tarihçi, Kritik, Ankara Resim Heykel Müzesi Kuruluş Küratörü Prof. Dr. Kıymet Giray, İstanbul Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oğuz Haşlakoğlu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Mimar Sinan Heykel Bölümü Prof. Dr. Bülent Çınar, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülşen Aytaç ve Dr. Güniz Meltem Giray yer alıyor.

Bilim Kurulu: Prof. Dr. Devrim Erbil, Prof. Dr. Kıymet Giray, Prof. Dr. Hayriye Eşbah Tunçay, Prof. Dr. Gülşen Aytaç, Doc. Dr. Oğuz Haşlakoğlu

Düzenleme Kurulu: Prof. Dr. Mehmet KÜÇÜKMEHMETOĞLU, Yıldız IBRAM, Prof. Dr. Gülşen AYTAÇ, Doc. Dr. Muhammed Ziya PAK, Doc. Dr. Ömer DABANLI


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :