Antoine Grumbach'ın 'Büyük Paris' Deneyimi YEM'e Taşınıyor

mimarizm.com / 25 Ocak 2012
Antoine Grumbach'ın 'Büyük Paris' Deneyimi YEM'e Taşınıyor

Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğiyle düzenlenen "Büyük Paris: Projeler, Aktörler ve Müzakere Etapları" temalı tartışma-konferans dizisinin ilk konuğu Fransız mimar Antoine Grumbach olacak.

13 Mart 2012 Salı günü YEM'de gerçekleşecek olan "Büyük Ölçekli Metropol Projesi : 'Büyük Paris' - Paris - Rouen - Le Havre" başlıklı konferansta Grumbach, "Büyük Paris" kentsel dönüşüm yarışmasında dereceye giren "Seine Métropole" projesini anlatacak."Büyük Paris: Projeler, Aktörler ve Müzakere Etapları" konferans dizisi; çağdaş metropollere yapılan büyük ölçekli müdahaleler, bu müdahaleleri hayata geçiren aktörler, işbirlikleri, projenin prosedürleri ve konsültasyon etapları, katılım, şeffaflık gibi konuları tartışmaya açmayı amaçlıyor.

"Büyük Paris" kentsel dönüşüm yarışmasında seçilen 10 projeden biri olan Antoine Grumbach'ın "Seine Métropole"ü, Paris-Rouen-Le Havre'ı bir eksen üzerinde buluşturan Seine Nehri vadisinin geliştirilmesini öngörüyor. Grumbach, Paris metrosu şemasından esinlenen yeni bir ulaşım ağı yaratarak bu büyük alanı dönüştürmeyi hedefliyor. Bu tutkulu proje, Paris-Le Havre ekseninin ekonomik, kültürel, çevresel ve idari yönlerini ele alıyor. 


 
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından "Büyük Paris" ve sürdürülebilir metropol kavramları etrafında düşünmek üzere yapılan çağrının ardından, Antoine Grumbach, proje için şu jeopolitik yaklaşımı önerdi: "Paris - Rouen - Le Havre: Ana caddesi Seine Nehri olan tek bir kent"  
 
"Seine Métropole" projesi, tüm metropollerin aynı zamanda birer liman kenti olması, kimliklerinin coğrafî temellere tutunması ve kentsel biçimler modelinin kentsel gelişim ile doğa boyutunu barıştırmayı hedeflemesi (bir 'doğa-kent' kurma) gibi olgulara dayanıyor. Proje, bu büyük toprakları harekete geçirmek üzere, kaykaydan Yüksek Hızlı Tren'e (YHT) bir toplumsal hareketlilik örgüsü oluşturulması öncelikli hedef olarak tanımlanıyor. Çoktarzlılık ve farklı gelenklerin bir arada varolması gibi sorunlar da bu düşünceye eşlik ediyor.
 
Yönetişim biçimi ve ara süreçlerin (tasarlamadan gerçekleştirmeye kadar tüm aşamaların) yönetimi ise projeyi tamamlayan unsurlar. Ekonomik gelişme boyutu ile kültürel boyutun ayrılmaz bir bütün olduğuna dikkat çeken Seine Métropole projesine, büyük bir 'land art' eseri eşlik ediyor. 
 
Antoine Grumbach'ın "Büyük Ölçekli Metropol Projesi : 'Büyük Paris' - Paris - Rouen - Le Havre" başlıklı konuşmasının takip eden oturumda, Grumbach'ın Büyük Paris projesi ve Le Havre senaryosu, kentsel ve mimari seçimlerin yanı sıra, bu seçimlerin gerçekleşmesini mümkün kılan demokratik prosedürler, kent politikaları, ekonomik ve sosyo-kültürel altyapı masaya yatırılacak.

Panelistler, tartışmanın boyutunu Paris örneğinden İstanbul örneğine kaydırarak, iki kent arasında karşılaştırmalı bir okuma yapacaklar. Görüşlerin eleştirel bir bakış ile aktarılacağı oturumda, İstanbul'un geleceğinin sorgulanması, çılgın projelerinin çılgınlık ölçülendirmesi, katılım eksikliklerinden doğan meslek ihlalleri ve kentliyi paydaş kabul etmeyen karar mekanizmalarının tıkanıklığı, İstanbul ve Paris metropolleri ekseninde tartışılacak.
 
Yenikapı, Kartal, Galataport derken küçük İstanbulcukların Büyük Çılgın İstanbul'a dönüşümesinin ardındaki aktörlerin kim olduğunu, gelecek senaryolarını ve çözümleri dillendirilmesi umut edilen oturum sırasında, hem konferans izleyicilerinin hem de sosyal medya takipçilerinin soruları alınarak oturum tartışması zenginleştirilecek.


Program Akışı

17:30-18:00
  Kayıt ve İkram

18:00-18:05  Açılış Konuşmaları

18:05-19:00  Antoine Grumbach Konferansı: "Büyük Ölçekli Metropol Projesi : 'Büyük Paris' - Paris - Rouen - Le Havre"

19:00-20:00  Panel: "İstanbul'daki Kentsel Projelere Karşılaştırmalı Bakış"

Moderatör:
Nora Şeni, Şehir Plancısı / İFEA Yöneticisi
                      
Konuşmacılar:
Antoine Grumbach, Mimar / Agence Grumbach & Associates Kurucusu                     
Güzin Kaya, Şehir Plancısı / MSGSÜ Öğretim Üyesi
Hüseyin Kaptan, Şehir Plancısı / Atelye 70 Şehir Planlama ve Tasarım Grubu Kurucusu
Korhan Gümüş, Mimar / Taksim Platformu, İnsan Yerleşimleri Derneği Başkanı
Murat Güvenç, Şehir Plancısı / İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi
 
20:00-20:30  İkram

Etkinliğe kayıt yaptırmak için tıklayınız.


Antoine Grumbach Hakkında

Mimar-kentbilimci Antoine Grumbach, Paris-Belleville Mimarlık Okulu öğretim üyesidir. 1992 yılında Fransa Ulusal Şehircilik ve Şehir Sanatı Büyük Ödülü'ne layık görülen Grumbach, kuramsal altyapısının yanı sıra, kendini mimari ve kentsel biçimler arasındaki ilişkiye vakfetmiş bir profesyoneldir.


  Antoine Grumbach, Berlin. ©Lena Soffer


Toplu taşıma araçları ve bunların kentsel gelişim üzerindeki etkilerini inceleyen Grumbach, Paris'teki 14 numaralı metro hattı (Météor), Fransa Ulusal Kütüphanesi durağı ve ilk etabı 2006'da tamamlanan, ikinci etabı ise halen devam etmekte olan Maréchaux tramvayı projelerinin yöneticiliğini üstlenmiştir.

Grumbach, Ocak 2009'da "Büyük Paris" projesini hazırlamak üzere Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy tarafından seçilen 10 mimar arasında yer almıştır. Paris-Rouen-Le Havre bölgesini 21. yüzyılın megapolü olarak ele alma önerisi Cumhurbaşkanı Sarkozy tarafından da desteklenmiştir. Öneri, gerek Fransa'da gerekse uluslararası kamuoyunda olağanüstü bir ilgiyle karşılanmıştır. Projeye, 2012 yılı içerisinde başlanması öngörülmektedir.

Güncel projeleri:
- Aubervilliers Ticaret Mahallesi (200.000 m2)
- Flamants Mahallesi'nin yenilenmesi: (900 konut), bürolar, kamusal açık alanlar
- Nîmes kentindeki Hoche Sernam Mahallesi'nin yeniden düzenlenmesi (2000 konut)

Son yayınları:
- Seine Métropole (Bir Metropol Olarak Seine Bölgesi), Ed. Archibooks, 2009.
- Le seuil, l'ombre, la limite (Eşik, Gölge, Sınır)
- Réflexions sur l'espace juif  (Yahudi mekanı üzerine düşünceler), Ed. MAHJ, 2007


 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :