4. Jameel Ödülü Sergisi

mimarizm.com / 27 Temmuz 2016
4. Jameel Ödülü'nün kazananı Ghulam Mohammad ile ödül kapsamında finale kalan diğer 10 sanatçı ve tasarımcının eserlerinden oluşan sergi, 14 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde görülebilir.

üstte: Wael Shawky, Kabare Seferleri: Kahire Yolu 

Sanatçı Ghulam Mohammad, kağıt kolajından oluşan beş eseriyle 7 Haziran Salı akşamı Pera Müzesi’nde düzenlenen törenle, V&A direktörü Dice Kayek markasının yaratıcıları ve 3. Jameel Ödülü’nün sahipleri Ece ve Ayşe Ege’nin takdim ettiği 25.000 pound değerindeki 4. Jameel Ödülü’nün sahibi oldu. 

Kâğıt kolajlar yaratmak için sözcükleri ve dili araç olarak kullanan Ghulam Mohammad, dili sayfadan “kurtaran” ve oyunbaz bir yeniden yapımı hedefleyerek onu yeni bir estetik anlayışla zenginleştirmeyi hedefliyor. Üzerinde Urdu dilinde yazıların bulunduğu kâğıt parçalarını alıp altın ve gümüş varak ve mürekkep ekleyerek kolajlarını tamamladığı eserleri, onun bu son derece girift çalışmalarına örnekler oluşturuyor. 

Sanatçının Jameel Ödülü’ne layık görülen İsimsiz (2014) adını taşıyan dört yapıtı ile Gunjaan (2014) adlı eseri, İslam geleneğinden esinlenen sanat eserlerinin, bugün hâlâ ne kadar canlı ve yaratıcı olmaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

Ghulam Mohammad, isimsizGhulam Mohammad, İsimsiz

Küratörlüğünü Victoria ve Albert Müzesi Orta Doğu koleksiyonunun küratörü Tim Stanley ile Orta Doğu güncel sanat ve tasarım küratörü Salma Tuqan'ın üstlendiği 4. Jameel Ödülü Sergisi'nde yer alan diğer 10 sanatçı şöyle:

David Chalmers Alesworth, Rasheed Araeen, Lara Assouad, CANAN, Cevdet Erek, Sahand Hesamiyan, Lucia Koch, Shahpour Pouyan, Wael Shawky ve Bahia Shehab.

Cevdet Erek, Gündüz Gece CetveliCevdet Erek, Gündüz Gece Cetveli

CANAN, İstiklal Caddesi’nde DirenişCANAN, İstiklal Caddesi’nde Direniş

Lara Assouad, Modüler Arapça AlfabeLara Assouad, Modüler Arapça Alfabe

4. Jameel Ödülü Sergisi, 14 Ağustos’a dek Pera Müzesi’nde görülebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :