“2000-2008, New York-Doha: İslam Sanatları Müzesi Katar”

mimarizm.com / 14 Mart 2018
“Bir Mimar Bir Müze” başlığı ile sanat mekanlarına odaklanan Akbank Sanat Mimarlık Seminerleri Dizisi'nin 16 Mart'taki konuğu, Doha İslam Sanatları Müzesi'nin baş tasarımcısı, mimar Aslıhan Demirtaş olacak.

Akbank Sanat Mimarlık Seminerleri Dizisi, 2017-2018 döneminde sanat mekanlarına odaklanıyor. 

Kasım 2017 - Nisan 2018 tarihleri arasında “Bir Mimar Bir Müze” adı ile gerçekleştirilecek seminerlerde, Türkiye önde mimarları, “21. Yüzyıl’da sanat mekanları nasıl yeni bir rol üstleniyor? Sanatın, sanatçıların yeni yorumları mekanlarla nasıl buluşuyor? Sanat mekanları denildiğinde akla ilk gelen müze, kent müzesi, kültür merkezileri tasarımlarında, ezberi bozan, yeni soruları gündeme taşıyan yeni kurgular, yeni senaryolar üretmek olası mıdır?” soruları ışığında, kendi sanat mekanı tasarımlarını katılımcılarla paylaşıyor.

Doç. Dr. İpek Akpınar’ın moderatörlüğünde düzenlenen seminer dizisi, 16 Mart Cuma günü mimar Aslıhan Demirtaş’ı konuk ediyor. Demirtaş seminerde, 2000 yılında New York’ta IM Pei’nin ‘İslam Mimarlığı’na hakim’ baş tasarımcısı olarak Katar’ın başkenti Doha’da İslam Sanatları Müzesi projesinde çalışmaya başladığı ilk günden, sekiz yıl sonra Yo-Yo Ma’nın performansıyla açılışına dek geçen süredeki tecrübelerini, bir müze binasının ve kurumunun fikirden inşaya geçiş sürecini katılımcılarla paylaşacak.

“2000-2008, New York-Doha: İslam Sanatları Müzesi Katar” başlıklı seminer, 16 Mart Cuma günü saat 18:30'da Akbank Sanat'ta ücretsiz gerçekleşecek. 

Katılımcı sayısı sınırlı olan etkinliğin davetiyesi Akbank Sanat gişesinden temin edilebilir.

* * *

Aslıhan Demirtaş kimdir?

Aslıhan Demirtaş Mimarlık ve Araştırma Ofisi ile, Ali Cindoruk’la beraber kurduğu KHORA’nın direktörlüğünü yürüten Demirtaş’ın pratiği; yapı, peyzaj, yerleştirme projeleri, sergiler ve araştırmalar aracılığıyla farklı disiplinlerin sınır ihlallerinde varolur. Kendi pratiğini kurmadan önce IM Pei’nin baş tasarımcısı olarak Katar’da İslam Sanatları Müzesi ve Japonya’da Miho Chapel projelerinde çalışmıştır.

Demirtaş yüksek lisans eğitimini MIT Mimarlık Bölümü’nde, lisans derecesini ise ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde tamamlamıştır. Halen Graham Vakfı desteği (2013) ile SALT tarafından basılacak e-kitabı Aşı (2017) ile Kosova Prizren’deki Lumbardhi Sineması’nın stratejik renovasyonu üzerine çalışmaktadır. Demirtaş, Tarihi Yedikule Bostanları Koruma Girişimi’nin de faal üyesidir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :