Akbank Sanat Mimarlık Seminerleri Dizisi 1: “Belge Olarak Mimarlık” 

mimarizm.com / 22 Şubat 2016
İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İpek Akpınar'ın moderatörlüğünü üstlendiği, "21. Yüzyıl Türkiye'sinde Sanat Yapıları" üst başlıklı seminer dizisinin ilk konuğu, ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nden Prof. Dr. Ayşen Savaş.

Katılımın ücretsiz olduğu etkinlikte salon kapasitesi 120 kişi ile sınırlı olduğundan, davetiyeler etkinliğin başlangıç saatinden bir saat önce dağıtılmaktadır.

Söyleşinin tanıtım metninden:

Erimtan Müzesi mimari araştırmasının çıkış noktası, mimarlığı salt yapı olarak algılamanın ötesine geçip onu yorumlu ve eleştirel bir eylem olarak düşünebilmenin araçlarını ortaya koymaktı. Yangın sonrası terk edilmiş ve yapısal bütünlüğünü kaybetmiş üç tarihi yapının müzeye dönüştürülmesi süreci eleştirel bir belgeleme ve mimari bilgiyi koruma çalışmasıdır. Her eleştirel eylem, özünde eldeki yapıyı parçalarına ayırma, inceleme ve yorumlama süreçlerini barındırır; bu yöntemle eserin doğmasına neden olan kararların izlerini sürer ve bağımsız ele alınan parçalarını yeniden ve başka bir düzen içinde bir araya getirir.

Konuşmacı hakkında:

Prof. Dr. Ayşen Savaş (Ph.D. M.I.T)
ODTÜ Mimarlık Fakültesi

Yüksek Lisans Çalışmalarını tarihi eserlerin kültür amaçlı yapılara dönüşümü konusunda Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve daha sonra Londra Universitesi’nde ve Doktora çalışmalarını temsil kuramları üzerine Amerika Birleşik Devletleri Massachussetts Institute of Technology (MIT) de tamamlayan Prof. Dr. Ayşen Savaş, Türkiye'de aralarında Sabancı Müzesi, MKEK Sanayi ve Teknoloji Müzesi, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nin de bulunduğu birçok müzenin oluşum ve dönüşüm projesine katkıda bulunmuş ve birçok tarihi yapıyı müzeye dönüştürmüştür. Dünya Müzecilik Konfederasyonu (ICOM) yönetim kurulu üyesi olarak 2013 yılında Türkiye’yi Brezilya’nın Rio şehrinde temsil eden Ayşen Savaş’ın Çin’in Şanghay kentinde 2010 yılında düzenlenen Dünya Fuarı’nda (EXPO) yer alan Türkiye Pavyonu için geliştirdiği tasarım konsepti bu alanda düzenlenen uluslararası yarışmada ikincilik ödülüne layık görülmüştür.

Halen Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’inde kuram ve tasarım dersleri veren Ayşen Savaş’ın aralarında 1990 Amerikan Mimarlar Odası, 1993, Amerikan Kadın Araştırmaları Ödülü, 1994 Schlossman Araştırma Ödülü ve EXPO Şangay İkincilik Madalya’sının da bulunduğu birçok ödülü bulunmaktadır. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :