2. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu

mimarizm.com / 20 Ekim 2014
Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu


EMBARQ Türkiye ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) işbirliğiyle düzenlenen 2. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu'nun teması, "Bisikletli ve Yürünebilir Şehirler" olarak belirlendi.

yapi.com.tr'nin medya sponsoru olarak destek verdiği sempozyum, 20 Kasım Perşembe günü Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nde gerçekleşecek.


Anketten gerçek yaşama; 'Yaşanabilir Şehirler'

Şehirlerin sunduğu yaşam kalitesini analiz eden farklı anket ve araştırmalar yürütülüyor. Her yıl, dünyanın en yaşanabilir 10 şehri haberlerini okuyoruz. Bu anketleri incelediğimizde, güvenlik, temizlik, toplu taşıma, çevre, sağlık, şehir planlama, uluslararası yatırım olanakları gibi kriterlerin öne çıktığını görüyoruz.

Araştırmalar, şehirleri yaya odaklı tasarladığımızda trafik kazalarının %40-60 oranında azalacağını gösteriyor. Dünyadaki başarılı örnekleri incelediğimizde, yürüyüş ve bisikletli ulaşımın teşvik edildiği şehirlerde, hava kalitesi iyileşirken, şehir ekonomisinde canlanma, iş verimliliğinde artış olduğunu, şehirlerin rekabet gücünün arttığını ve marka değerinin yükseldiğini gözlemliyoruz.

EMBARQ Türkiye tarafından ikincisi düzenlenen Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu'nda; sürdürülebilir/akıllı şehirler ve toplu taşıma odaklı gelişim gibi yeni planlama yaklaşımları ile yaşanabilir şehirlerin yönetimini masaya yatırılacak.

Dünyanın çeşitli kentlerinden sempozyuma katılacak uzman konuşmacılar, bisikletli ulaşım ve yürünebilirlik üzerine bilgi ve deneyimlerini paylaşırken; toplu taşıma odaklı gelişme, insan odaklı ulaşım, erişilebilirlik, kamusal alan kullanımı, yenilikçi çözümler, sürdürülebilir ulaşımda ekonomik ve sosyolojik yaklaşımlar, sürdürülebilir ulaşımı teşvik eden politikalar ve katılımcılık konuları farklı oturumlar ile ele alınacak.

Ev sahibi kentten sürdürülebilir girişimler

İzmir'i 2023 yılına taşıyacak politika ve stratejik öncelikleri ortaya koyan 2014-2023 İzmir Bölge Planı, sürdürülebilir ulaşım ve kentsel gelişmeyi, İzmir'in yaşanabilirliğini güçlendirecek temel öncelikler olarak ele alıyor. Planda İzmir için kentsel gelişimde çevre yönetimi, yeşil ulaşım, verimli ve temiz enerji kullanımı hedefleniyor.

Şehir planlamasında verimlilik ve enerji kullanımının azaltılması ilkelerinin gözetilmesi, bu amaçla toplu taşımanın özellikle raylı sistemler ve deniz ulaşımı özelinde güçlendirilmesi, motorsuz taşımacılığın özendirilmesi, ilgili altyapının geliştirilmesi, otomobil bağımlılığının azaltılması için toplu taşıma sistemlerinin kalitesini yükseltecek ve yolcu memnuniyetini artıracak uygulamalar yapılması öneriliyor.

Ayrıca kent içi ulaşımda farklı toplu taşıma türleri ile özel araç ulaşımı arasında bütünleşmeyi güçlendirecek uygulamalar gerçekleştirilmesi, bisiklet kullanımını artırmak amacıyla özendirici çağrılar yapılması, farkındalık etkinlikleri düzenlenmesi, belediyelerce bisiklet kiralama alanları kurulması ve güzergâhlar belirlenmesi de eylem önerileri arasında yer alıyor. Kentin gelişme deseninin de belirleyici olduğu bu ilkelerin sağlanması için, kentsel saçaklanmalardan ve aşırı yayılmadan kaçınılması, mevcut kentsel arazinin verimli kullanımının gözetilmesi, şehrin planlanmasında izlenmesi gereken politika olarak öneriliyor.

EMBARQ Türkiye, yürütülen bu çalışmalar ve geleceğe ilişkin plan/politikalar çerçevesinde İzmir'in, Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu için en uygun adreslerden biri olduğunun altını çiziyor. 

SEMPOZYUM KONULARI:
- Yaşanabilir şehirlere doğru. İyi uygulamalar, proje örnekleri
- Yaşanabilir şehirlerin oluşturulmasında teknolojinin katkısı ve akıllı sistemler
- İZKA Programları; sürdürülebilir şehircilik yaklaşımlarına sunulan destekler
- Yayalaştırma projeleri ve herkes için erişilebilirlik
- Sürdürülebilir ulaşımda yenilikçi çözümler
- İsveç'ten yeni bir yaklaşım; Symbio City
- İzmir ilçeleri kadın belediye başkanları ve yöneticileri ile yaşanabilir şehirler oturumu
- Bir ulaşım aracı olarak bisikletin çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri
- Sürdürülebilir ulaşımı teşvik eden politikalar geliştirme ve katılımcılık

DESTEKLEYEN KURUM VE KURULUŞLAR:
WRI (World Resources Institute)
Bloomberg Philanthropies
Dünya Bankası
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu
AFD (Fransız Kalkınma Ajansı)
İsveç Başkonsolosluğu Ticaret Merkezi
Danimarka Ticaret Ataşeliği
Kanada Başkonsolosluğu
TEMSA GLOBAL (EMBARQ Türkiye, Kurumsal Üye)
EGİKAD (Ege Genç İş Kadınları Derneği)
SALCANO Bisiklet (EMBARQ Türkiye, Kurumsal Üye)
SAMPAŞ Bilişim ve İletişim Sistemleri
IBM
BAKSİ Akıllı Bisiklet Sistemleri
Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)
Akıllı Ulaşım ve Güvenlik Sistemleri Dergisi


Kayıt için
tıklayınız.
Program için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :