140 Yılın Mimarlığına Tanıklık: 1882-2022 Sempozyumu

mimarizm.com / 30 Kasım 2022
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü tarafından düzenlenen 140 Yılın Mimarlığına Tanıklık: 1882-2022 Sempozyumu 5 - 8 Aralık 2022 tarihlerinde İstanbul Resim Heykel Müzesi’nde gerçekleşecek.

Mimarlık eğitiminin tarihini ve geleceğini tartışmak; mimarlığın eğitim, düşünce ve pratik dünyasına katkı veren aktörleri ve eserlerini hatırlamak; mimarlığın meslekleşme sürecine, mimarın değişen çalışma koşul ve ortamına yakından bakmak; tarih, tasarım, teknoloji ve koruma alanlarındaki kuramsal gelişimi, yenilikçi araştırma, uygulama ve örnekleri paylaşmak; mimarlığın disiplinlerarası boyutunu ele almak üzere sempozyumda mimarlık alanının paydaşlarını bir araya getirmeyi amaçlayan sempozyumda dört çağrılı konuşma, on dört oturumda toplam kırk bir bildiri sunumu yapılacaktır. Sempozyum kapsamında dinamik bir tartışma ortamı yaratmak üzere “Tanıklık” ve “Geleceğe Önsöz” Forumları da yer alacaktır.

AÇIK ÇAĞRI

Osmanlı İmparatorluğun'un batılılaşma döneminde mimarlık ve sanat eğitimi vermek üzere Osman Hamdi Bey’in önderliğinde, 1882’de kurulan Mekteb-î Sanayi-î Nefise- î Şâhâne, bugünkü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin temelini oluşturur. Arkeoloji Müzesi bahçesindeki ilk binasında, İmparatorluğun ihtiyaç duyduğu mimar ve sanatçıları yetiştirmek üzere sekiz kişiden oluşan öğretim kadrosu ve 21 öğrenci ile 1883’de öğretime başlayan okulun eğitim sisteminde güzel sanatlara ve estetiğe ağırlık veren Fransız École des Beaux-Arts modeli örnek alınmıştı.

Sanayi-î Nefise Mekteb-î Âlisi (Sanayi- î Nefise Mektebi) ismiyle anılan okul; ülkedeki değişimlere paralel olarak 1928’de yüksek okuldan Güzel Sanatlar Akademisi’ne (GSA) dönüşmüştür. 1969’da 1172 sayılı Devlet Güzel Sanatlar Akademileri Kanunu’nun kabulünden sonra bilimsel özerkliğe sahip yeni bir statüye kavuşan kurum İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (İDGSA) adını almıştır. 1982’de Yüksek Öğretim Kanunu kapsamında Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) olarak yeniden yapılanmıştır. 2004 yılında yönetimin irade ve çabasıyla ismine yeniden ‘Güzel Sanatlar’ ifadesini ekleyerek Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) adını alan kurum, ülkemizde 140 yıldır kesintisiz olarak mimarlık ve sanat eğitimi veren tek okul olma özelliğine sahiptir.

Uzun geçmişinden kaynaklanan deneyimle, özgün çalışmaların yaratılması, tartışılması ve nesillere aktarılmasında öncü rol oynayan MSGSÜ Mimarlık Bölümü, kuruluşunun 140. yılında mimarlık alanının tüm paydaşlarını “140 Yılın Mimarlığına Tanıklık: 1882-2022” başlıklı etkinlikler dizisine davet ediyor. Türk Ytong Sanayi A.Ş.’nin desteği ile gerçekleşecek olan “140 Yılın Mimarlığına Tanıklık: 1882-2022 Sempozyumu” akademisyen, araştırmacı ve mimarların katkıları ile 5 - 8 Aralık 2022 tarihlerinde İstanbul Resim Heykel Müzesi’nde gerçekleşecek. Bu kapsamda düzenlenen 140 Yılın Mimarlığına Tanıklık: 1882-2022 Sempozyumu;

- Mimarlık eğitiminin tarihini ve geleceğini tartışmak,

- Mimarlığın eğitim, düşünce ve pratik dünyasına katkı veren aktörleri ve eserlerini hatırlamak, 

- Mimarlığın meslekleşme sürecine, mimarın değişen çalışma koşul ve ortamına yakından bakmak,

- Tarih, Tasarım, Teknoloji ve Koruma alanlarındaki kuramsal gelişimi, yenilikçi araştırma, uygulama ve örnekleri paylaşmak,

- Mimarlığın disiplinlerarası boyutunu ele almak üzere,

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi çatısı altında toplanmaya Açık Çağrıdır.

Sempozyum Takvimi

Bildiri özeti son gönderme tarihi: 25 Mayıs 2022
Kabul edilen bildirilerin duyurulması: 6 Haziran 2022
Tam metin / poster bildiri son gönderme tarihi: 5 Eylül 2022
Kabul edilen tam metin ve posterlerin bildirilmesi: 25 Eylül 2022
Programın duyurulması: 7 Kasım 2022
Sempozyum: 5 - 9 Aralık 2022

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :