Zorlu Center’da Işık Festivali

mimarizm.com / 09 Kasım 2015
Zorlu Center, pek çok dünya şehrinde milyonlarca izleyiciye ulaşan ışık festivallerinin ilkine ev sahipliği yapıyor.

Dünyaca ünlü ışık sanatçılarını bir araya getirecek İstanbul Light Festival Zorlu Center, 13-29 Kasım tarihleri arasında şehri ışık saçan dev bir sanat eserine dönüştürecek.

UCLA Media Art Bölüm Başkanı Rebeca Mendez ve Adam Eeuwens'in eş küratörlüğünü, Murat Patavi’nin ise direktörlüğünü üstlendiği İstanbul Light Festival Zorlu Center'da, dünyanın en ünlü ışık sanatçılarının eserleri yer alacak. Işık enstalasyonları, interaktif ışık şovları, performanslar ve workshop’lardan oluşan festivalde sanat ışıkla buluşacak.

Kari Kola
  
Birleşmiş Milletler Işık Yılı’nın açılış seremonisini de gerçekleştiren Finli ışık sanatçısı Kari Kola’nın açılışını yapacağı festivale, Fransız sanat ve tasarım grubu Groupe-Laps 170 ışıklı insan figürüyle katılırken, Hollandalı Vollaers Zwart çifti metro tünelini “Love Tunnel” eseriyle süsleyecek.

Avusturalyalı ünlü sanatçı Amada Parer ışık saçan büyük tavşan heykelleri ile festivalde yer alırken; Amerikalı ünlü heykeltıraş Jen Lewin, uluslararası alanda tanınan enstalasyon sanatçısı, ressam ve heykeltıraş Lita Albuquerque, PITAYA, Miroslav Struzik, TILT, Alaa Minawi, FLYNN TALBOT, STORY BOX gibi sanatçı ve sanat topluluklarının yanı sıra dünyaca ünlü ışık sanatçımız Refik Anadol da “Liminal Room” adlı çalışmasıyla sanatseverleri ışıkla dolu bir yolculuğa çıkaracak. 

Festivalde Hollandalı Vollaers Zwart çiftin sanatçı sponsoru Vestel olurken; Refik Anadol’un Liminal Room adlı eserinin sponsorluğunu ise Zorlu Holding üstlendi.

Groupe Laps

Rebeca Mendez

Vollaers Zwart

Festivalde yer alan sanatçılar

Groupe Laps / Keyframes // Fransa 
Jen Lewin / The Pool // Amerika
Kim Tae Gon / The Dresses // Kore 
TILT / Astera // Fransa
Miroslaw Struzik / Dandellion // Polonya 
Studio Vollaers Zwart / Tunnel of Love // Hollanda 
Refik Anadol / Liminal Room // Türkiye 
Amanda Parer / Intrude // Avustralya 
Pitaya / L’envol// Fransa 
Pascual Sisto / Bells and Whistles // İspanya 
Rebeca Méndez / Circum Solar // Meksika 
Christophe Martine / Light Show // Fransa
Storybox / Entity – Yeni Zelanda 
Alaa Minawi / My Light is Your Light- Lübnan
Lara Kamhi / Light Cone- Türkiye 
Flynn Talbot / Primary- Yeni Zelanda
Lita Alburquerque / Bee Keepeer- Amerika
Casey Reas / Linear Perspective - Amerika
Magdalena Fernandez / 1pm 015 - Venezüela
Kari Kola / Light Installation- Finlandiya 
Nonotak / Day Dream – Fransa/ Japonya 
Alesaandro Lupi / Universal Spin- İtalya 

Amada Parer


Dünya bu festivalleri konuşuyor

Geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan ışık festivallerinin dünyadaki en önemli örnekleri arasında Lyon, Prag, New York, Berlin, Amsterdam, Portekiz ve Sidney geliyor. Prag’daki ışık festivali 450 bin kişiyi ağırlarken, Berlin’deki ışık festivali 2 milyon, Lyon şehrinde gerçekleştirilen ışık festivali ise yaklaşık 4 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Şehirlerin sembolü niteliğindeki tarihi binalar ile caddelerin ışıkla yeniden tasarlanması şehirleri kültürel bir çekim alanına dönüştürüyor. Festival kapsamında ışık ile çizilen tablolar, oluşturulan illüzyonlar ve yüzlerce sanat eseri şehirlerin turizm potansiyelini hatırı sayılır biçimde artırıyor.


Birleşmiş Milletler 2015'i Uluslararası Işık Yılı ilan etti

Birleşmiş Milletler, küresel ölçekte kültürel ve ekonomik etkileşimlerde merkezi rol oynayan ışığın kültürlerin gelişimi ve etkileşimindeki önemini vurgulamak amacıyla 2015 yılını ‘Işık Yılı’ ilan etti. Bütün kültürlerde, tablolar ve duvar resimlerinde, sanatçıların ruh halini yansıtmak ve bir atmosfer oluşturmak için kullanılan ışık, gölgeyi ve renkleri oluşturan yegane unsur olarak bin yıllardır kullanılmakta. Bu kapsamda ışığın önemine vurgu yapmak üzere ilan edilen 2015 Uluslararası Işık Yılı’nın, teknolojinin insan hayatındaki önemine vurgu yaparak, toplumun kalkınmasındaki rolüne ve sanatın gelişimine katkı sağlaması amaçlanıyor. 

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :