“Yokyerler / Nonspaces”

mimarizm.com / 16 Ocak 2017
Ceren ve Irmak Arkman'ın küratörlüğünde gerçekleşen Yokyerler sergisi, yeni medya aracılığıyla doğa temsilleri ve mekanın yeniden şekillendirilmesine odaklanıyor. Sergi, 4 Mart'a kadar Akbank Sanat'ta izlenebilir.

Ouchhh

İlhamını, Marc Augé’nin süper-modernite çağında insanların kimliksiz bir yalnızlıkta asılı kaldıkları havaalanı, otoyol, alışveriş merkezi, zincir otel ve süpermarket gibi geçiş mekanlarını anlatmak için yarattığı yok-yerler teriminden alan serginin başlığı, aynı zamanda hem sergiyi oluşturan sanat işlerine hem de içinde gerçekleştiği sanat mekanına gönderme yapar. 

Vanished Tree
                    Youki Hirakawa, Vanished Tree - White Elster, 2015

Yokyerler sergisini oluşturan işler, mekan algımızla oynamayı ya da beğenimiz için hiper-reel mekanlar yaratmayı hedefler; mekanı fiziksel olmayan, sosyal olmayan, geleneksel olmayan şekillerde algılamamıza ve deneyimlememize imkan verir; bizim için yer olmayan yerler yaratır. Sanat her dönemde fiziksel dünyanın tasvirlerine odaklansa da yeni medyanın yarattığı temsiller günümüzde yaşanan süper-modern duruma ve dünyamızla kurduğumuz yeni ilişki şekillerine çok daha iyi uyum sağlar. Her ne kadar mekan deneyimlerimiz değişse de, Yokyerler sergisinin izleyicileri mekanın kendisinin yeni ama tanıdık kaldığını fark edecektir: burası, başka bir yerlerde kendimizle baş başa kalmamızı mümkün kılan huzur verici bir belirsizlik alanıdır. Tıpkı isteyenlere anonim bir yalnızlık sağlayan sergi mekanı gibi...

Morphogenesis
Can Büyükberber & Yağmur Uyanık, Morphogenesis, 2016

guest
İdil İlkin, Guest, 2016

memory lane
Félix Luque & Iñigo Bilbao, Memory Lane, 2015

Dijital sanat profesyoneli ve küratör ikilisi Ceren ve Irmak Arkman tarafından geliştirilen Yokyerler sergisi, dünyaca ünlü sanatçılar Felix Luque, Iñigo Bilbao, LIA, Paul Myoda, Ryoichi Kurokawa, Sougwen Chung, Youki Hirakawa; sanatçı ekipleri Field, LAb[au], Onformative, Semiconductor ve İstanbul’un yükselen yetenekleri Can Büyükberber, İdil İlkin ile Ouchhh’un işlere yer vermektedir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Aykut Köksal 5 yıl önce Marc Augé'nin öne sürdüğü yok-yer (non-lieu) kavramının İngilizcesi "non-place" olmalıydı. Bkz. https://www.versobooks.com/books/360-non-places Non-space "yok-mekan" anlamına gelir ki böyle bir kavram yoktur... Saygılar. A.K.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :