UrbanObscura / Kentler: Değişen Rotalar Değişen Haritalar

mimarizm.com / 05 Haziran 2017
Galeri Siyah Beyaz, Mimarlar Derneği 1927’nin 90. kuruluş yılı programı çerçevesinde geliştirilen “UrbanObscura” projesinin ilk etkinliği olan “UrbanObscura / Kentler: Değişen Rotalar Değişen Haritalar” sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Kent, kentlilik, kent mimarisi ve kent mekânı kavramları bizim için ne anlama geliyor?” sorusu yarım asırdır sorgulanmasına rağmen, yaşanan değişimin hızı ve içeriği nedeniyle bugün de güncelliğini koruyor.

Galeri Siyah Beyaz’da gösterime sunulan ‘UrbanObscura / Kentler: Değişen Rotalar Değişen Haritalar’ sergisi; bu sorunun eşliğinde, Mimarlar Derneği 1927 tarafından yürütülen UrbanObscura projesinin gelişmesine katkı sağlamak ve yaşanan kentsel-mimari değişim ekseninde haritaların da değişiyor olmasına dikkat çekmek amacıyla farklı disiplinlerde üretim yapan sanatçıları bir araya getiriyor.

Kentin ve kentsel mekânların bir bağlam olmaktan çıkıp kişisel deneyimlerin uzamsal karşılığına dönüşmesini keşfetmek, bu keşif esnasında kişisel bir rota oluşturmak, bu rotada hayal edilen kentlerin mekân kurucu bileşenlerini kurcalamak ve bütün bu deneyimleri haritalamak; Italo Calvino’nun deyişiyle ‘cehennemin ortasında cehennem olmayan kim ve ne var, onu aramak ve bulduğunda tanımayı bilmek, onu yaşatmak, ona fırsat vermek’ fikri, bu serginin çıkış noktasını oluşturuyor.

Ersa Mobilya’nın katkılarıyla gerçekleşen “UrbanObscura / Kentler: Değişen Rotalar Değişen Haritalar” sergisi, 9 Haziran – 3 Temmuz 2017 tarihleri arasında Galeri Siyah Beyaz’da izlenebilir.

UrbanObscura / Kentler: Değişen Rotalar Değişen Haritalar

Sanatçılar:
Mert Acar / Deniz Aktaş / Can Altay  
Mike Berg / Onur Ceritoğlu
Mustafa Duymaz / Fırat Engin
Didem Erbaş / Murat Germen
Ayşin Zoe Güneş / Kübra Gürleşen
Can Koçak / Sinan Logie
Büşra Özdemir / Ferhat Özgür
Burcu Perçin / Nevzat Sayın
Hayri Şengün / Ali Şentürk / Ali Taptık

Küratör:
Ayşin Zoe Güneş

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :