"Son Kodachrome Filmi"

mimarizm.com / 09 Ağustos 2011
"Son Kodachrome Filmi"


Rabari Büyücüsü

Magnum Fotoğraf Ajansı ve National Geographic dergisi fotoğrafçısı Steve McCurry'nin son Kodachrome filmiyle çektiği fotoğraflar ilk kez, 3 Ağustos- 4 Eylül 2011 tarihleri arasında İstanbul Modern'de sergilenecek. Engin Özendes'in küratörlüğünü yaptığı serginin sponsoru Zaman Gazetesi.
 
Gelişen teknoloji ve dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte özellikle basın fotoğrafçılarının gözdesi olan Kodachrome'un üretimi 2009 yılında durduruldu. 1935'te üretimine başlanan, görüntü teknolojisinde "ikon" olarak nitelendirilen Kodachrome, 73 yıllık tarihinde amatör ve profesyonel fotoğrafçıların en çok tercih ettiği filmlerden oldu. 1960'lı yılların sonu ile 70'lerde efsaneleşen film için, 1973 yılında ünlü sanatçı Paul Simon bir şarkı yaptı.

Sana dünya üzerindeki 36 pozluk son rulo film verilse neyin fotoğrafını çekerdin?

Magnum fotoğrafçısı Steve McCurry'yi tüm dünya 1980'lerde National Geographic için çektiği koca, yeşil gözlü Afgan kızı fotoğrafıyla tanınıyor. Fotoğraf kariyerinin başından itibaren Kodachrome kullanarak, unutulmaz kareler çektiğini belirten Steve McCurry, Rochester, New York'taki üretim bandından çıkacak en son Kodachrome filminin kendisine verilmesi için Kodak'la görüştü. Şirket, hemen kabul edince, Steve McCurry, 30 yıldır kullandığı bu filmin son 36 karesiyle farklı ülkelerdeki kentleri ve kişileri çekerek, bir dönemin kapanışına tanıklık etti.
 
Ünlü oyuncu Robert de Niro ile başlayan "Son Kodachrome Filmi" başlıklı sergide Hintli aktör, yönetmen, yapımcı Aamir Khan, Hintli yazar ve aktrist Shenaz, Hintli aktrist ve yönetmen Nandita Nas, Hint sinemasının ünlü oyuncu ve yönetmenlerinden Amitabh Bachchan, Elizabeth filminin yönetmeni Shekhar Kapur, Magnum fotoğrafçısı Elliott Erwitt, "İstanbul'un Gözü" Ara Güler'in yanı sıra Rajastan'daki Rabari kabilesinden etkileyici portreler bulunuyor.


 
Sergide ayrıca, National Geographic kanalının bu son filmin çekim sürecini izleyerek yaptığı belgesel ve Steve McCurry'nin fotoğraf serüvenini aktaran slayt gösterisi de sunulacak.

"Son Kodachrome Filmi", 4 Eylül'e kadar İstanbul Modern'de.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :