Sarnıcın Yankıları

mimarizm.com / 08 Ağustos 2022
Dijital deneyim kolektifi DECOL tarafından, Yerebatan Sarnıcı’nda gerçekleştirilen “Sarnıcın Yankıları” isimli 8 dakikalık, çoklu duyusal deneyim 24 Ağustos 2022 tarihine kadar izlenebilir.

Sarnıcın Yankıları, DECOL 2022

Mevlana’nın ‘şiir bir teknedir ve şiirin anlamı bir denizdir’ sözünden ilham alarak yola çıkan DECOL’ün tasarladığı bu deneyimde, İstanbul’u bir şiir ve ziyaretçileri izleyici olmaktan çıkarıp, bu şiirin anlamına doğru yola çıkan geminin yolcuları haline getiriyor. Mimari aydınlatmaların kontrolü, lazer etkileşimi, surround ses sistemi ve kapsayıcı (immersive) mapping teknolojilerinin kullanıldığı çalışma, İstanbul’un kolektif hafızasında yer alan mitolojik ve şiirsel geçmişini bir araya getiriyor.

İzleyiciyi günümüzden Yunan mitolojisine kadar uzanan, İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e yelken açan mitolojik Argo gemisine davet eden DECOL, bu kadim kentin ortak bilincini merkezine alarak, iyileştirici bir yolculuğa çıkarıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı'nın restorasyon süreci ile başlayan “Sarnıcın Yankıları”, İstanbul’dan şehir manzaraları ve su teknolojileri görüntüleriyle devam ediyor. Kentin Ulysses ve Odysseia destanlarında geçen geçmişine kadar uzanan eser, Altın Boynuz’un Marmara sularından Karadeniz’e ulaşan yolculuğuna, Bizans’ın efsaneleşmiş su getirme çalışmalarından Osmanlı su yollarına, Medusa’nın Deniz Tanrısı Poseidon ile aşkından İstanbul'un koruyucu tılsımlı sütunlarına kadar uzanıyor, ve ziyaretçilerini Medusa ile Şahmaran'ın dansına ortak ediyor.

DECOL tarafından tasarlanan proje, sarnıca yayılan etkileşim boyunca İstanbul'un kadim koruyucu tılsımlarını Yerebatan’ın restorasyonu ile bir araya getiriyor. İstanbul kuruluş mitleri ve kentin tarihinde yer alan farklı dinlerin kutsal emanetlerine de yer veren çalışma, sarnıcın tarihi duvarlarında, sütunları üzerinde ve Yerebatan’ın sularında deneyimlenebilecek şekilde tasarlandı.

Tilde Sound Art Stüdyo'dan Alican Okan'ın müzik direktörlüğünü üstlendiği ve müzikal kompozisyonlarında Tilde Sound Art Stüdyo'dan Erdem Tunalı’nın eşlik ettiği, ziyaretçilere mekanla birlikte hayal güçlerini de eyleme geçirmeleri üzerine çağrı yapan çoklu duyusal deneyim projesi “Sarnıcın Yankıları”, 24 Ağustos 2022 tarihine kadar her saat başı Yerebatan Sarnıcı’nda görülebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :