Salıpazarı'na Komşu Galeri Apel'den “Liman” Sergisi

mimarizm.com / 27 Şubat 2017
Salıpazarı liman sahasına bağlanan Hayriye Caddesi üzerindeki Galeri Apel, çevresiyle olan toplumsal ve kültürel bağlarını vurgulamak amacıyla “Liman” konulu bir sergi hazırladı. Sergiye katkıda bulunan sanatçılar arasında mimar Nevzat Sayın da yer alıyor.

Sakine Çil, 'Sana Dün Galataport'tan Baktım Ey Aziz İstanbul'

1998’de kapılarını "Damak" adlı sergiyle açan Galeri Apel, tematik sergilerinin konularını günlük hayattan seçmesiyle biliniyor. Balkon (2016), Maden, Cevher (2015), Bir Reklam Arası (2014), Mutfak Üzerine (2013), Giyim Kuşam (2011), Vitrin (2010), Çeşme ve Kültür Fizik (2009),  Okuma Köşesi (2005), Newroz ve Komşu bu tematik sergilere birkaç örnek olarak sayılabilir. 

Adını 1850’de Boğaz’da yolcu taşımak için kurulan Şirket-i Hayriye’den aldığı bilinen Hayriye Caddesi üzerinde yer alan Galeri Apel, caddeden yokuş aşağı inildiğinde doğrudan Salıpazarı liman sahasına bağlanıyor. Galerinin çevresiyle olan toplumsal ve kültürel bağlarını vurgulamak amacıyla bu sene “Liman” konulu bir sergi hazırlandı. 

Limanlar farklı kıtalardan ve ülkelerden eşyaların, insanların, kültürlerin ve dillerin buluştuğu önemli iletişim ve etkileşim alanları. İstanbul’un kıtalar arası limanları tarih boyunca olduğu gibi bugün de büyük değişimler geçirerek yenileniyor. Şimdilerde, şahmerdanların her vuruşu gürültülü saat tiktakları gibi şehir hayatında zamanın sesli hali adeta. Limanların tarihi ve güncel önemi, tesadüfen hem Galeri Apel’de hem de İstanbul Modern'de iki bağımsız sergiye konu olmalarını sağladı.

Sergiye katkıda bulunan sanatçılar: 
Endam Acar, İdil Akbostancı, Aydan Baktır, Sakine Çil, Sümbül Eren, Aslımay Altay Göney, Esra Carus Gülaydın, Güler Güngör, Barış Koçanoğlu, Raziye Kubat, Suzy Hug Levy, Zeynep Perinçek, Leyla Sakpınar, Nevzat Sayın, Emre Senan, Maria Sezer, Elif Süsler, Rüçhan Şahinoğlu, Yıldız Şermet, Gamze Taşdan, Hande Varsat, Shirley Verrette, Bahadır Yıldız.

“Liman / Harbour’’ sergisi, 4 Mart - 15 Nisan 2017 tarihler arasında Galeri Apel'de ziyaret edilebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :