Karaköy Yolcu Salonu'nda Ciddi Hasar

Amber Eroyan / 17 Şubat 2017
Modern mimarlık mirasının simge yapılarından Karaköy Yolcu Salonu'nun denize bakan cephesi dün akşam henüz belirlenemeyen bir nedenle çöktü.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin karşısında yer alan Karaköy Yolcu Salonu'nun denize bakan cephesinde dün (16 Şubat 2017) akşam saatlerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle çökme oluştu. Oda yetkilileri, tescilli yapı statüsündeki yolcu salonunda yaşanan çökmenin, ön taraftaki bir duvarın yıkımı sırasında yaşanan titreşimden kaynaklanmış olabileceğini belirtiyor.

Karaköy Yolcu Salonu'nun deniz tarafında yaşanan hasar, sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı. Mimar-araştırmacı Zafer Akay, Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda, yapının simgesel değerine vurguda bulundu.

Türkiye'nin ilk modern deniz yolcusu salonu

Prof. Dr. Rebii Gorbon ile Yüksek Mühendis Mektebi hocası, Fransız mimar George Debes'in, 1935'te açılan İstanbul Limanı Yolcu Salonu Proje Müsabakası'nda birincilik ödülü alan Karaköy Yolcu Salonu projesi 1937 yılında hayata geçirilmişti.

Türkiye'nin ilk modern deniz yolcusu uğurlama ve karşılama salonu niteliğindeki yapı, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli amaçlarından biri olan taşımacılıktaki gelişimi ve ulusallaştırmayı simgeliyordu.

Karaköy Yolcu Salonu MaketiKaraköy Yolcu Salonu maketi

karakoy dis hatlar yolcu salonuKaraköy Dış Hatlar Yolcu Salonu, 1950'ler / kaynak: tarihtarih.com

Karaköy Yolcu SalonuKaraköy Yolcu Salonu, 2000'ler / kaynak: baronvonplastik.blogspot.com.tr


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :