Sait Mingü ACT ile SCOPE Miami Beach’de

mimarizm.com / 18 Kasım 2019
Sait Mingü eserlerini, 3-8 Aralık 2019 tarihleri arasında SCOPE Miami Beach’de sergileyecek.

Sanatçı Sait Mingü eserlerini, 3-8 Aralık 2019 tarihleri arasında, 19. yılını kutlayan SCOPE Miami Beach’de ACT (Artistes Contemporains Turquie) ile sergileyecek. Mingü eserlerini geçtiğimiz yıl içerisinde, Nisan ayında New York’da düzenlenen ArtExpo New York’ta, Temmuz ayında Londra’daki The Other Art Fair’de ve Eylül ayında Dallas’taki The Other Art Fair’de sanatseverlerin beğenisine sunmuştu.

Sait Mingü, sanat çalışmalarını geleneksel sanat teknikleri ve teknolojinin olanaklarını birbirine katarak hayata geçiriyor. Tamamen el ile üretilen çizim ve boyamaları teknolojinin imkanları ile bir arayüzde buluşturan sanatçı, illüstratif unsurları konvansiyonel pentür ve kağıt üzerine uygulamalar ile harmanlıyor; böylece geleneksel teknikler ile yeni medya altyapısını bütünleşik kullanarak kendisine ait etkili bir anlatım dilini mümkün kılıyor.

Sanatçı, özellikle son dönem çalışmalarında öne çıkan dışavurumsal unsurlar ile “fiction”vari öyküsel görselleştirmeleri iç içe sokarak izleyici ile yoğun bir duyumsama ilişkisi kuran çalışmalar ortaya koyuyor. Kimi zaman iyimser, kimi zaman daha karanlık bu çalışmalar, zarif ve şiirsel bir hissiyet barındırırken diğer taraftan renk kullanımı ve dinamik çizgisel kompozisyonlar ile etkili birer görsel tasarım niteliğindeler.

Sait Mingü insanın sosyal, doğal ve yapılı fizik- çevresi ile kurduğu ilişkisel dinamiklerden yola çıkıyor. İnsan otonom olmak bir yana, hem zihinsel hem de bedensel yönüyle bir bütünün parçası olarak anlam kazanırken, özne olarak kendisini kurabilmesi yine bu bütün ile kurduğu çatışmalı bir çelişki ilişkisine tekabül ediyor. Bu “durum”a odaklandığı sergisinde sanatçı insanın bu iç dünyasında yaşadığı ayrışma ve bütünleşme “an”larına odaklanarak ortaya çıkan duygu-durumu izleyiciye imgeler üzerinden anlatıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :