Renklerin Tefekkürü

mimarizm.com / 04 Ağustos 2021
Efsun Erkılıç’ın ilk kişisel sergisi “Renklerin Tefekkürü”, Pilevneli tarafından 5 - 26 Ağustos 2021 tarihleri arasında Mandarin Oriental, Bodrum'da gerçekleştirilecek.

PİLEVNELİ, Efsun Erkılıç’ın ilk kişisel sergisini gerçekleştirecek. 5 – 26 Ağustos 2021 tarihleri arasında Mandarin Oriental, Bodrum’da izlenebilecek “Renklerin Tefekkürü” başlıklı sergiritüel ve rastlantının müzakeresini renklerin kontrollü infilakı üzerinden temsil eden eserlerden oluşuyor. Tümevarım düşünce yöntemini sembolizm ışığında ele alan Erkılıç’ın kompozisyonları, zahmetsizce ulaşılmış bir döngüsellik ve sorgulanmaya açık bir harmoniye işaret ediyor.

Mürekkebin kağıtla buluştuğu anı sıfır noktası kabul ederek renklerin kendilerine açtıkları yolları bu noktaya dönüş arzusunun yansıması olarak yorumlayan Erkılıç, çıktığı içsel ve bedensel yolculukların izlerini renklerin meditatif derinlikleri üzerinden eserlerine yansıtıyor.

Erkılıç’ın resimlerinin arkasındaki yaratıcı süreç, pigment kullanımı ve teknik bakımından modern sanat akımlarından soyut ekspresyonizme selam gönderirken; porte sanatını gizli bir ilham kaynağı olarak tanımlaması dikkat çekiyor. Boya ve pigmentleri doğanın özel zümresine ait bireyler olarak resmederken övücü ve gerçekçi betimleme arasındaki çizgiyi nükteli bir şekilde bulanıklaştırıyor. 

Erkılıç sergiyi oluşturan eserlerinin her birinin aynı ritüeller ve teknik denemeler sonucu ortaya çıkmasına karşın birbirilerinden çok farklı süreç ve sonuçlara gebe olduğunu vurguluyor. İlk bakışta monokrom görünen fakat farklı pigment derinlikleri barındıran tablolar yoğunluk ve yüzey arasındaki karmaşık ilişkiye giriş niteliği taşıyor. Bu bağlamda her tabloya kendi içinde bir tefekkür oturumu olarak yaklaşan sanatçı, soyut düşünceden maddeselliğe ve yine tekrar soyut düşünceye uzanan bir sarmal yaratıyor. 

Skôda ve MG International Fragrance Company iş birliğiyle gerçekleşen sergi, haftanın her günü saat 10.00-22.00 arasında izlenebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :