"Polonya Sanatında Oryantalizm"

mimarizm.com / 10 Kasım 2014
"Polonya Sanatında Oryantalizm"

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Polonya - Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerinin 600. yıldönümü kutlamaları kapsamında, Polonya sanatındaki oryantalist eğilimlere odaklanan görkemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor.Stanislaw Chlebowski, 1873


Pera Müzesi'nin üç katına yayılan sergi, sanatseverlere Polonya sanatındaki oryantalist eğilimleri gösteren, hepsi birbirinden ilginç resim, desen, tekstil ve gravürler sunuyor.

Prof. Dr. Tadeusz Majda 'nın küratörlüğünde, Varşova Ulusal Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ve 17. yüzyıldan 19. yüzyılın başlarına uzanan bir dönemi kapsayan "Polonya Sanatında Oryantalizm" sergisinde; Varşova, Kraków, Poznan, Wroclaw Ulusal Müzeleri, Varşova Üniversite Kütüphanesi ve Lazienki Kraliyet Müzesi'ndeki koleksiyonların yanı sıra İstanbul'daki Askeri Müze'den eserler de yer alıyor.

Sergilenen 190 eser arasında, 1864-1876 yılları arasında Sultan Abdülaziz'in saray ressamlığını yapan Stanislaw Chlebowski'nin; Polonya'nın önemli ressamlarından Zmurko, Brandt, Jan Matejko, Waclaw Pawliszak, Jan Ciaglinski, Jacek Malczewski'nin eserleri ve Jan Christian Kamsetzer 'in Türkiye seyahatinden desenler bulunuyor.

Pera Müzesi, Polonya kültürünü uluslararası alanda tanıtmayı amaçlayan, Adam Mickiewicz Enstitüsü'ne bağlı bir platform olan culture.pl işbirliğiyle, 2014 yılı boyunca, iki ülke arasındaki ilişkilerinin 600. yılı kapsamında düzenlenen konser, film gösterimi ve sözel etkinliklere de ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

"Polonya Sanatında Oryantalizm" sergisi, 24 Ekim 2014 - 18 Ocak 2015 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.


Küratör hakkında:
1930 doğumlu Prof. Dr. Tadeusz Majda, 1951-1956 yılları arasında Varşova Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü'nde Türk, Fars ve Arap dilleri ve kültürü üzerinde araştırmalar yaptı. Varşova Ulusal Müzesi Oryantal Sanat Koleksiyonu'nun küratörlüğünü de yapan, Türkolog Prof. Majda'nın daha önce küratörlüğünü ya da danışmanlığını yaptığı sergiler arasında "Polonya Koleksiyonlarından Türk Tekstilleri" (Varşova, 1983), "Varşova Ulusal Müze'de İslam Sanatı" (Varşova, 1991), "Yeni Delhi Ulusal Müze'den Moğol Minyatürleri" (Varşova, 1993), "Savaş ve Barış: Osmanlı, Polonya İlişkileri, 15. yüzyıldan 19. yüzyıla" (İstanbul, 1999 - Varşova, 2000), "Acem Sanatı Başyapıtları Sergisi" (Varşova, Krakow, 2002), "Polonya Sanatında Oryantalizm, Çizimler ve Gravürler" (Varşova, 2008 - Szczecin, 2009) ve "Uzak Komşular Yakın Anılar" (İstanbul, 2014) yer alıyor.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :