Paracetamol

mimarizm.com / 10 Ocak 2019
SABO’nun Paracetamol isimli ilk kişisel sergisinin açılışı, Versus Art Project ev sahipliğinde 10 Ocak Perşembe 18:00'de gerçekleşecek.

İsmini sanatçının çocukluğunda yaşadığı bir hikayeden alan Paracetamol, bellekteki imgenin değişiminde zamanın oynadığı rolu merkezine alıyor. Çocukluktan bugüne belleğine yerleşmiş imgelerden yola çıkan sanatçı, deneyimlerini bilinçaltı imgeleriyle birleştiriyor; ortaya çözümü kişiye göre değişen, herkes için farklı anlamlar ifade edebilecek kompozisyonlar çıkıyor. Grafiksel öğeleri resimsel bir dille işleyerek içinde mizah barındıran bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Sanatçının içinde gerçeklik payı taşıyan ancak bir o kadar da kurgusal görünen yağlı boya kompozisyonları, insana çok tanıdık gelen bir düşün uyanınca üstünden atamadığımız duygusunu hissettiriyor. Sanatçının resimleri fantastik, kurgusal, öykücü ve hatta oyuncu özellikler taşıyor. 

SABO’nun kompozisyonlarında figürler daima ön planda yer alıyor olsa da, mekân ve onu çevreleyen atmosferdeki her öğenin, en az figürler kadar hikâyenin tamamlayıcı, zenginleştirici bir parçası olduğu görülüyor.

“Sanatçının şahit olduğu olaylar, okuyup da hafızasında yer eden kitaplardan sahneler, izlediği filmlerden belleğine yerleşmiş karelerin hepsi izleyicinin de bakarken kendisinden parça bulacağı görüntüler. İçinde gerçeklik payı taşıyan ancak bir o kadar da kurgusal görünen kompozisyonlar, insana çok tanıdık gelen bir düşün uyanınca üstünden atamadığımız duygusunu hissettiriyor. Paracetamol etkisindeki bu rüya her daim daha da beklenmedik olaylarla sonlanıyor.”

İdil Deniz Türkmen

İzleyici, önce figürler tarafından öyküye çekilirken, ardından içerideki mekân ve objelerle örülü güçlü bir anlatım çerçevesinde seyreden bir yolculuğa davet ediliyor. Tek boyutlu olmayan bu yolculukta izleyici, kendi hayal dünyasından da beslenerek ve alternatif yollara sapabiliyor. Böylece SABO’nun yapıtlarında oluşturduğu plastik kurgu zenginleşiyor.

Sergi, 23 Şubat 2019 tarihine kadar Beyoğlu Hanif Han’da bulunan Versus Art Project’te görülebilir.

Sanatçı Hakkında
1988 yılında İstanbul’da doğan SABO, lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde tamamlamıştır. Yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :