Öz

mimarizm.com / 31 Ocak 2024
Sanatçı LUKA’nın, sanat yaşamının 30. yılına özel 26. kişisel sergisi “ÖZ” Red Rouge Art Galeri’de açıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölümü Başkanı, öğretim üyesi ve sanatçı Prof. Dr. Lütfü Kaplanoğlu (LUKA), son olarak yirmi beşinci kişisel sergisini misafir öğretim üyesi olarak gittiği Ivey Business School’un da yer aldığı Kanada’nın London, Ontario bölgesindeki London Art Space’te gerçekleştirdi. Türkiye’de ve dünyanın farklı noktalarındaki karma ve solo sergilerinin yanı sıra yürüttüğü uluslararası sanat projeleriyle de adından söz ettiren LUKA, sanat yaşamındaki 30. yılında 26. kişisel sergisi “ÖZ” ile insanın en temel meselesi olan öz kavramına odaklanıyor.

Sanatçının seyyah ruhundan açığa çıkan doğa imgelemi; başka bir varoluş biçiminin temsilini andırıyor. Doğanın içinde bir yerlere konumlandıran figürler hem bulunulan katı gerçeklikten ve artık onunla özdeşleşmiş olan hızlı akıştan hem de zihindeki kalabalıklardan arınmaya çağırıyor. Bu yönüyle belki de izleyeni, dış dünyadaki tüm temsiliyetlerinden alarak bilinen gerçekliğin dışında ama kendisinin en derinindeki gizli bir dünyaya götüren rehberler haline geliyor. Böylece insanın kendi kendisini revize edip yeni bir hayat bulabileceği o an’ı ortaya çıkarıyor. Hız dürtüsünün egemen olduğu günümüz dünyasında, insanın belleğinde oluşan kalabalığı ancak durarak arıtabileceği bu sayede de kendi özüyle karşılaşıp tanışma olanağı yakalayabileceği düşüncesi, “ÖZ” sergisinin sorgulama alanını oluşturuyor. Serginin küratörlüğünü üstlenen Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Derya Aydoğan’ın belirttiği üzere “ÖZ”,“Hız’a karşılık durmak, belki de bir kehanetin bağbozumu olarak ÖZ ile temas ettiriyor”.

“ÖZ” sergisiyle kendi açılış kutlamasını da gerçekleştiren Red Rouge Art Galeri’nin kurucusu Ayşe Aslı Akkülah hedeflerini “Klasik anlayıştaki bir sanat galerisinin ötesinde sanatçının da izleyicinin de sanatın o cesur dilinden faydalanarak kendine temas ettiği bir ütopyayı hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Sanat ortamının özlenen aurasını, samimi diyaloğunu yeniden canlandırmak üzere çıktımız yolda mevcut sisteme karşı bir kaçış alanı yaratacağız hatta belki de kendimize kaçacağımız, zamanın bir parça ağır aktığı bir dinlenme alanı olacağız,” sözleriyle anlatıyor.

LUKA’nın “ÖZ” başlıklı sergisi, 27 Ocak – 17 Şubat 2024 tarihleri arasında yeni sanat ve tasarım galerisi Red Rouge Art Galeri’de ziyaret edilebilir.

Sonsuzluk , 2023, Tuval üzerine akrilik boya, 50x35cm

“ÖZ” SERGİSİNİN MANİFESTOSU

Bilmecelerle inşa edilen dış dünyada kendi sihirli evrenini yaratma olanağı, adeta bir kehanetin bağbozumu olacak.
Her şey hız düzeninde akarken, birbirine karışıp buharlaşırken; sen durduğunda göreceksin: iç’in dış’ına yabancı; dış’ın, iç’ine ait değil.
Durduğunda; bütün ben’ler, olası tüm öteki’ler kaynaşacak.
Ona baktıkça, kendin olacaksın. O, sen olacaksın…
Çünkü hız’ın egemen olduğu bir dünya düzeninde sistemi çalıştıran; “durabilme cesareti”dir.
Kehanet; bu cesareti gösterip kendi öz’ünle karşılaştığında çözülecek.
Peki “öz”, ben midir?

Metin yazarı: Derya Aydoğan


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :