Olan ve Aşkınlık

mimarizm.com / 02 Haziran 2021
Akbank Sanat “Olan ve Aşkınlık” sergisi ile 1-6 Haziran tarihleri arasında Contemporary Istanbul’da.

Sıtkı Kösemen, @Home #2, IPhone + Hipstamatic kamera uygulaması, C-Print baskı, 100 x 100 cm, 2020

Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini destekleyen ve sanatın farklı disiplinlerinde uluslararası projelere yer veren Akbank Sanat bu yıl 1 – 6 Haziran tarihleri arasında, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Rumeli Salonları'nda gerçekleşecek 15. Contemporary Istanbul’da yer alan standında “Olan ve Aşkınlık” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın üstlendiği sergide sanatçı Suat Akdemir, Deniz Aktaş, Ansen, Sırma Doruk, Genco Gülan, Seydi Murat Koç, Sıtkı Kösemen, Onur Mansız, Seçkin Pirim, Gülin Hayat Topdemir ve Hande Varsat’ın eserleri yer alacak.

Genco Gülan, Hediye, 2020, Heykel, Mermer, polimer, metal, 180 x 64 x 24 cm

Küratör Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, sergi ile ilgili değerlendirmesinde şöyle diyor: “Bu sergi başka bir tarihte, başka koşullarda, başka yapıtlarla açılacaktı: oradaydık ve dündü. Artık yeni yapıtlarla, yeni koşullarda ve değişik bir kurguyla açılıyor: işte burada.

İki zaman ve koşulları arasındaki fark serginin gerçekliğini de tayin ediyor. İki olgu arasındaki fark zamanla ve insanın öznelliğiyle ilgilidir. Zamana direnen bir öznellik olamaz. Bilinç ve bellek zamanla kayıtlıdır. Ama bu kayıt insanı geçmişin ve belleğin tutsağı yapmaz. İnsan zaman içinde yolculuk eder tüm evrenle birlikte ve nereye gittiğini, sonunu bilir. Sadece sonun zamanından habersizdir.

Ansen, The Bare Hands, Print, Dibond üzeri pleksiglas uygulama, fuji kristal arşiv baskı, 90 x 185 cm, 2017

Ve yaratır. Sona, sonuna yaratarak direnir. Yaratmak zamanda iz bırakmak, geleceğe ağmaktır.  İnsan, Nietzsche’nin sözcükleriyle de capo-baştan diyen ve yeni baştan başlayandır.

Yaklaşık bir buçuk yıldır içinden geçtiğimiz günlerde acının, ölümün, yıkımın içinden geçtik. Sadece ölümlerle gelmedi bu büyük taun. ‘Büyük kapanma’yı da getirdi. Ve o dönem devam ediyor.

Her defasında yeniden başlayabilen insana bunun için gereken tek şey iç erincidir. Bütün yıkımların, acıların, kederin, yangınların ortasında insan kendi iç dengesini bularak, bazen bu denge bir fırtına gibi esse bile, yeniden başlar. Direnir ve başlar: başlar ve direnir. Yeniden başlamanın ve direnmenin en görkemli hali sanat yapıtıdır. Sanat sadece trajiğe başkaldırmak değildir. Zamanın sonsuzluğuna meydan okumaktır. Ölümün karşısında durmaktır.

Seydi Murat Koç, İsimsiz I, Tuval üzerine yağlı boya, 90 x 140 cm, 2020

Sanat yapıtı aşkınlıktır. Bir başka aşkınlık olan ölüm sadece yapıtın karşısında yeniktir. Üstelik ölümün ötesi yoktur. Sanat yapıtı daima ötesine yazgılıdır. Ötesinde dönüşür ve sonsuz bir döngüde yeniden t/ürer.

Olanlık gerçektir. Aşkınlık, sır değildir. Gizdir. Sanat yapıtı hem olanlıktır, gerçektir hem de ötesi: aşkınlık. Kendisine bile direnir yapıt. Aşkınlığı kendisini de reddeder, yerini ve zamanını bekleyerek. 

Koronanın oradaki yıkım günlerinde, olan halinde, ona yaratarak direnen sanatçıların, o yıkımın içinde/n dirilttikleri işte buradaki yapıtların aşkınlığı bu gerçeğin kanıtıdır.

Olan zamanın geçtiğidir. Aşkınlık ise ötesi: her şeyin.  “

15. Contemporary Istanbul Programı

1-2 Haziran: VIP Ön İzleme
3-6 Haziran: Genel Ziyaret Günleri
3-6 Haziran: Fuar, her gün 11:00 – 13:00 saatleri arasında özel olarak VIP kart sahiplerinin ziyareti için açık olacaktır.

*15. Contemporary Istanbul genel ziyaret tarihleri, ziyaret saatleri ve bilet fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye https://www.biletix.com/etkinlik-grup/267997990/TURKIYE/tr  sayfasından ulaşılabilir.

COVID-19 tedbir ve önemleri doğrultusunda ziyaretçiler fuar alanında 2 saat kalabilecek, bilet satışları saat aralıklarında sınırlı sayıda yapılacaktır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :