Baksı Müzesi Osman Dinç’in Yapıtlarıyla Contemporary İstanbul’da

mimarizm.com / 01 Haziran 2021
Contemporary İstanbul’a Osman Dinç’in heykelleri ile katılan Baksı Müzesi'nin standı, 3-6 Haziran 2021 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda görülebilir.

Üç Tor

Baksı Müzesi önümüzdeki yaz aylarında Osman Dinç’i yeni ve kapsamlı bir kişisel sergiyle ağırlamaya hazırlanırken, öncesinde İstanbullu sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçının Contemporary İstanbul’da Baksı standında sergileyeceği yapıtları arasında metal ve taş malzeme ile oluşturduğu yapıtların yanı sıra “Anadolu Ödülleri” projesi için hazırladığı, kağnı tekerleğini temsil eden “Devinim” adlı eser de yer alıyor. Osman Dinç’in eserleri 3-6 Haziran 2021 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda, A1-111 numaralı stantta izlenebilecek.

Afrika Afrika

Osman Dinç, Anadolu Ödülleri’ni simgeleyen bu yapıtı “medeniyetin beşiklerinden biri olan Anadolu’ya bir gönderme” olarak nitelendiriyor ve şunları söylüyor: “Geriye, tarihe baktığımızda, bilindiği kadarıyla tekerleğin icat edildiği yer Mezopotamya ve Anadolu. Diğer taraftan meseleye daha geniş bir düşünce ile baktığımızda her şey, her şeyin etrafında dönen tekerlek gibi… En küçük madde atom, kendi içinde devinim halinde. Dünya Güneş etrafında, Güneş ise Samanyolu galaksisi etrafında dönen bir tekerlek… Öyle bir tekerlek düşünün ki maddesi mekân, aldığı yol zaman ve tekerleğin ekseni yeni ufuk çizgisi…”

Teorem

Baksı Müzesi’nin kurucusu Hüsamettin Koçan ise, Contemporary İstanbul benzeri organizasyonların gelecek umudunu beslediğini söylüyor. “Pandemi geçer, sanat yoluna devam eder” diyen Koçan, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kısa süre önce İstanbul’da sanatseverlerle buluşturduğumuz ‘Maske/Çağrışımlar’ sergimiz şimdi Baksı Müzesi’nde devam ediyor. Burada yer alan Osman Dinç sergisi ise Ağustos’tan itibaren büyüyüp genişleyerek Baksı’da yoluna devam edecek. Baksı’nın bu dönemde üretkenliğine hiç ara vermediğini, enerjisini giderek artırdığını rahatlıkla söyleyebilirim.”

 

*

Osman Dinç Hakkında

1948 yılında Denizli'nin Bozkurt ilçesinde doğdu. 1969’da Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü'nden mezun olduktan sonra Savaştepe Öğretmen Okulu'nda resim öğretmenliği yaptı. 1972’de sanat eğitimi için gittiği Fransa'da Paris Güzel Sanatlar Akademisi'ne kabul edildi ve 1975 yılında bu okuldan mezun oldu. Türkiye'ye dönerek iki yıl boyunca Bursa Eğitim Enstitüsü'nde görev yaptı. 1977’den bu yana çalışmalarını Paris'te sürdüren Osman Dinç, Bourges Sanat Yüksek Okulu'nda (Ecole Nationale Supérieure d’Art de Bourges) öğretim görevlisidir. Sanatçı bugüne dek, büyük bölümü yurt dışında olmak üzere 30’u aşkın kişisel sergi gerçekleştirmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :