Ocak Ayı Sergileri

mimarizm.com / 18 Ocak 2024
Ocak ayında yeni açılacak ve devam eden sergileri bir araya getirdik.

AÇILACAK SERGİLER

Kendinin Avcısı | The Hunter of Thyself

Sanatçılar: Alix Marie, Antony Cairns, Arda Asena, Asger Carlsen, Burçak Bingöl, Cemil Batur Gökçeer, Cemre Yeşil Gönenli, Dafna Talmor, Ege Kanar, Görkem Ergün, Hannah Hughes, Irmak Canevi, Larissa Araz, Rehan Miskçi, Ruth van Beek, Selim Süme

Ka & Versus Art Project işbirliğiyle hayata geçen “Kendinin Avcısı” sergisi 18 Ocak 2024 tarihinde İstanbul'da izleyiciyle buluşuyor.

Oğuz Karakütük küratörlüğünde bir araya gelen sanatçılar; fotoğrafın gerçeklikle kurduğu ilişkiyi, fotoğraf medyumunun kendisi üzerinden tartışmaya kapı aralıyorlar. Türkiye ve Avrupa’dan davet edilen 16 sanatçının işleri, gerçekliğe çok yakın ve çok uzak görüntülerle, yarattıkları muğlaklıklar üzerinden hem fotoğrafın gerçekliğini hem de gerçekliğin kendisini eş zamanlı olarak yeniden düşünmeye çağırıyorlar.

Adını Metin Altıok’un aynı adlı şiirinden alan “Kendinin Avcısı”, Türkiye’deki fotoğraf üretimi ve tüketimi için yeni ve güçlü damarlar yaratabilmenin yollarını ararken, aynı zamanda Türkiye’de fotoğrafın sıkıştığı dar alanı da tartışmaya açmak istiyor.

“Kendinin Avcısı”, 24 Şubat 2024 tarihine kadar Salı – Cumartesi 10:00-18:00 saatleri arasında Versus Art Project’te görülebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

*

Mert Diner’in Yeni Sergisi “Gözden Uzak” İMALAT-HANE'de Açılıyor

Mert Diner’in yeni sergisi “Gözden Uzak” (Out of Sight), 20 Ocak - 6 Nisan 2024 tarihleri arasında İMALAT-HANE'de izleyiciyle buluşuyor.

Mert Diner’in “Gözden Uzak” başlığı altında bir araya gelen çalışmaları üzerini kapamak, örtmek meselesiyle ilgileniyor, bu çerçevede görünmeyenle ve boşlukla kurduğu ilişkinin zamansal evrimine ve yüzeydeki olasılıklarına odaklanıyor. Farklı başlangıç noktalarından hareketle kimi zaman şehrin duvarlarında üzeri örtülmüş izlerin kimi zaman da bireyin kendi hafızasında, belleğinde üzeri örtülenlerin izini sürmeye ve anlamaya çalışıyor. Görünenin ardındaki / görün(e)meyen ile ilgilenen sanatçı, boşluğa düşeni, bir anlık da olsa görünür hâle getirmeye çalışıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

*

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzelerinden Tate İlk Kez Türkiye’de

Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde” sergisi, aralarında Alexander Calder, Frank Stella, Victor Vasarely, Lygia Clark, Liliane Lijn, Julio Le Parc, Jesus Rafael Soto, Kenneth Noland, Helio Oiticica gibi sanatçıların da bulunduğu çokdisiplinli özel bir seçkiyi Artİstanbul Feshane’ye taşıyor. 21 ülkeden 57 sanatçının 95 eserinin yer aldığı serginin küratörlüğünü Londra’da bulunan dünyaca ünlü sanat müzesi Tate Modern’in Sergiler ve Uluslararası Sanat Küratörü Valentina Ravaglia üstleniyor.

Optik ve kinetik sanatı küresel bir perspektifle yeniden ele alan, bu akımla yakından ilişkili sanatçıların yanı sıra modernist öncülleri ve çağdaş sanatçıları da bir araya getiren “Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde” sergisi, 20. yüzyıl sanatına bir yolculuk niteliği taşıyor. Daha önce Portekiz’in Porto şehrinde Atkinson Müzesi’nde ve Çin’in Şangay şehrinde Pudong Sanat Müzesi’nde sergilenen “Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde”, şimdi de Artİstanbul Feshane’de sanatseverlerle buluşuyor.

“Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde” sergisi, 23 Ocak - 19 Mayıs 2024 tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Haberin devamı için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :