“Naturalist, Kaşif, Tasarımcı”

mimarizm.com / 28 Mart 2018
Doğadan ilham alınan ve bilim insanı Alexander Von Humboldt’un anısına saygı duruşu niteliği taşıyan "Naturalist, Kaşif, Tasarımcı" başlıklı karma sergi 14 Nisan'a kadar ECNP Galeri’de.

ECNP Galeri’deki Naturalist, Kaşif, Tasarımcı başlıklı sergide, doğadan ilham alan ve kullandıkları malzemelerin özelliklerini deneylerle sınayan tasarımcıların ürünleri yer alıyor. Sergide; cam ve seramiği, cam üfleme sürecinde bir araya getirme yöntemlerini ve statik tabaklardaki hareketi araştıran, standart slip-döküme alternatif arayan, kumun farklı görsel ve dokusal özelliklerini inceleyen, kile bir simyacı gözüyle yaklaşan birbirinden özel işler sunuluyor.

Doğa her zaman bilim insanlarına, tasarımcılara, yazarlara ve birçok macerapereste ilham kaynağı olmuştur. Doğanın bize öğreteceği ve bizim keşfetmemizi bekleyen sonsuz yaratımı vardır. Doğabilimci Alexander Von Humboldt’un keşif, ölçüm ve gözlem ile doğayı anlamasından yola çıkan sergi; doğanın oluşumları, örüntüleri ve çalışmaları olan tasarımları içeriyor. Bir bilim adamı ve naturalist olan Humboldt, keşiflerini diğer disiplinlerden araştırmacılar ve toplumla paylaşacak kadar cömert davranmıştır.

Bu fikirden yola çıkan tasarımcılar; Humboldt’un fikirlerine, prototiplerine ve keşiflerine paralel olarak, üretim tekniklerini ve araştırmalarını da içeren kullanılabilir tasarım objeler ile 15 Mart - 14 Nisan 2018 tarihleri arasında ECNP Galeri’de.

Küratör Rezzan Hasoğlu sergiye ilişkin şu bilgileri aktarıyor: 

“Katılımcılara karar verirken onların deneyselliği, ilham aldıkları doğal temalar ve çok yönlü projelere yaklaşım biçimleri üzerine karar verdik. Genç, dinamik ve alışılagelmişin dışında çalışan tasarımcılarımız daha önce bir çok uluslararası sergilerde bulunmuş olup, çalışmalarını ilk defa İstanbul’da ECNP Galeri’de sergileyeceklerdir. Bu sergide amacımız diğer sanatseverlere az bilinen yenilikçi çalışmaları sunmak ve Humboldt’un yaptığı gibi öğrenilen deneyimleri paylaşmak olacaktır.”

Rezzan HasoğluKüratör Rezzan Hasoğlu sergide yer alan tasarımları ile.

Alexander Von Humboldt kimdir?
Humboldt bir doğabilimci, aynı zamanda amansız bir meceracıydı. 1859 yılında 89 yaşındayken hayata gözlerini yummadan önce, tüm yaşamını bilinen bütün bilim dallarını öğrenmek ve doğanın çalışma metodunun ardındaki sırları aydınlatmak için harcadı, bilginin görsel aktarımına dair yeni metotlar geliştirdi.

Sergide yer alan tasarımcılar
Ekin Kayış (Helsinki)
Lina Saleh (Cidde)
Studio Ayaskan (Londra)
Fargo Design (Londra)
Made by Manos (Londra)
Menderes Güneş | MG Floral Projects (İstanbul)
Rezzan Hasoğlu (Londra)

Ekin KayışEkin Kayış

MG Floral ProjectsMenderes Güneş 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :